TARİHİ HAMLE: Rusya ve İran kredi kartı sistemlerini entegre etti!

İran Merkez Bankası Başkanı Mohammad Reza Farzin tarafından yapılan açıklamaya göre Rusya ve İran, Rus Mir ödeme sistemi ile İran Shetab sisteminin entegrasyonunu tamamladı, taraflar ticari işlemler için ulusal para birimlerinin kullanımına ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Farzin’in açıklamasına göre Shetab ağının banka kartları Rusya’daki tüm ATM’lerde kullanılabilecek, İran vatandaşları kartlarından ruble banknotları çekebilecekler. İkinci aşamanın bir parçası olarak, İran’daki Rus vatandaşları kartlarını İran’da kullanma fırsatına sahip olacaklar. İran ödeme sistemi Ağustos ayı sonuna kadar Rusya Federasyonu’nda kullanıma açılabilir.

NE OLMUŞTU

Rusya ve İran son yıllarda, özellikle de her iki ülkenin de Batı yaptırımlarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde ekonomik bağlarını güçlendiriyor. İkili ticaret 2021 yılında bir önceki yıla göre %81’lik bir artışla 3,3 milyar dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Ticaret 2023 yılı sonunda 4 milyar dolar değerindeydi. İran’ın Rusya’ya ithalatı 2023 yılında %15,8 artarak 1,29 milyar dolara ulaştı. Ocak 2024’te İran BRICS’e katıldı.

Rusya ve İran, Gazprom ve Lukoil’in İran projelerinde yer almasıyla petrol ve gaz geliştirme konusunda işbirliği yapıyor. Rusya, 2022 yılında özellikle petrol projelerinde İran’ın en büyük yabancı yatırımcısı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir