Coca-Cola ve düzinelerce batılı şirketler ayrılma sözlerine rağmen hala Rusya’da çalışıyor

Ayrılmaya çalışan şirketler bile Rusya ile bağlarını koparmakta zorlanıyor. Bu şirketlerin çoğu ülkeyi terk etmek yerine yeniden markalaşıyor.

 Bloomberg‘in haberine göre , Ukrayna’ savaşının başlamasının ardından ülkede iş yapmayı bırakacaklarına dair kamunun verdiği sözlere rağmen düzinelerce en büyük Batılı şirket Rusya’da faaliyet göstermeye devam ediyor .

Raporda Coca-Cola Co., PepsiCo Inc., Danone, Carlsberg SA, Benetton Group ve Auchan şirketleri örnek olarak gösteriliyor. Bu şirketlerin çoğunun ülkeyi terk etmek yerine yeniden markalaştığı kaydedildi.

Örneğin ABD’li ana şirket Coca-Cola Co., Rusya’nın özel operasyonunun başlamasının ardından Coca-Cola markası altında ürün üretmeyi bıraktı. Aynı zamanda Rus şirketleri, Coca-Cola Co.’nun İngiltere’deki yan kuruluşu olan ve %21 hissesine sahip olduğu Coca-Cola HBC tüzel kişiliğine ait olan Multon Partners tarafından yönetilmektedir. Coca-Cola tedariklerinin kesilmesinin ardından Multon, Rusya pazarında Dobry Cola markası altında eşdeğer bir ürün satmaya karar verdi. CFRA Research’ten analist Garrett Nelson, Bloomberg’in aktardığına göre, “Rusya’da Coca-Cola satışından elde edilen kâr, Dobry’nin başarısı sayesinde pazar payını alan Coca-Cola HBC’ye kaydı.”

Diğer şirketler de benzer stratejiler benimsedi. Örneğin, Pepsi markalı bir içecek yerine PepsiCo Inc., muadili Evervess ve Frustyle’ı (Mirinda’nın bir benzeri) üretiyor. Sonuç olarak, Dobry Cola %14’lük pazar payıyla en popüler gazlı içecek olmayı sürdürüyor ve PepsiCo Inc.’in Rusya’daki satışları geçen yıla göre “%12” artış gösterdi.

Aynı zamanda ajansa göre, dost olmayan ülkelerden gelen ekonomik yaptırımlara yanıt olarak Rus mevzuatında yapılan değişiklikler nedeniyle bir dizi şirket Rusya’da faaliyet göstermeye devam etme kararı aldı. Bazı firmaların üretim tesislerini büyük bir indirimle satmak istemedikleri ve ülkeden para çekme konusunda da sıkıntı yaşadıkları iddia edildi.

8 Haziran’da Rusya pazarından ayrılan Coca-Cola Company’nin 14 Haziran’da Rusya’da 8 ticari markanın tescili için Federal Fikri Mülkiyet Servisi’ne (Rospatent) başvurduğu bildirildi. Vedomosti’ye göre ticari markalar sınıflara giriyor Alkolsüz ve alkollü içecekleri, gazlı suyu vb. kapsayan Uluslararası Mal ve Hizmet Sınıflandırmasının 32 ve 33. Şirket, Sprite, Power Ade, Fanta ve diğer markaları bu kategori altında tescil ettirmeyi hedefliyor

Coca-Cola Company, Mart 2022’de Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu ancak diğer ülkelerden ithal edilen Coca-Cola içecekleri hâlâ mağazalarda satılıyor.

Kaynak: https://www.bloomberg.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir