ABD müttefiki Tayland BRICS’e katılmak için yeni adımlar atıyor 

Tayland, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın da aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkeler grubu olan BRICS’e katılma başvurusunu sürdürüyor

Üyeler, ABD dolarına ve ona bağlı dünya finans sistemine bir alternatif oluşturmak istiyor. Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na rakip olarak görülen Yeni Kalkınma Bankası gibi mali girişimler yarattılar.

Tayland Kabinesi’nin Mayıs ayı sonlarında bir taslak başvuruyu onaylamasından bu yana, BRICS’e katılma çabaları hızla gelişti.

Tayland’ın yeni dışişleri bakanı Maris Sangiampongsa, Rusya’nın Nizhny Novgorod kentinde düzenlenen BRICS toplantısının ardından geçen hafta Tayland’a döndü.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nikorndej Balankura Amerika’nın Sesi’ne yaptığı yazılı açıklamada, Maris’in BRICS konusunda Rus mevkidaşı ile görüştüğünü söyleyerek “Bu hafta yapılan BRICS Dışişleri Bakanları toplantısında, dışişleri bakanı, mevcut BRICS başkanı olarak Rusya Federasyonu dışişleri bakanı Ekselansları Sayın Sergey Lavrov’a, Tayland’ın BRICS’e katılma konusundaki resmi niyet mektubunu iletti. gruplandırmanın dikkate alınması. BRICS’in artık Tayland’ın talebini kendi süreçlerine göre değerlendireceğini öngörüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Nikorndej, açıklamasında BRICS’e katılmanın Tayland’ın ulusal çıkarına olduğunu da sözlerine ekledi.

“Tayland, BRICS’in Küresel Güney’deki ülkeler arasındaki çok taraflı sistemi ve ekonomik işbirliğini güçlendirmede ulusal çıkarlarımızla uyumlu önemli bir rol oynayacağına inanıyor.

Açıklamada, “Ekonomik ve siyasi faydalara gelince, BRICS’e katılmak Tayland’ın küresel sahnedeki rolünü güçlendirecek ve gelişmekte olan ekonomilerle özellikle ticaret, yatırım, gıda ve enerji güvenliği alanlarında uluslararası iş birliğini güçlendirecektir” denildi.

BRICS ülkeleri dünyanın 100 trilyon dolarlık ekonomisinin 28 trilyon dolarından fazlasına katkıda bulunuyor. Grup, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki Batılı ülkelerin Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi küresel mali kuruluşlara hakim olduğunu savunarak, gelişmekte olan ekonomilerin dünya çapında daha geniş bir temsile sahip olmasını istediğini söylüyor.

Ancak son yıllarda BRICS ittifakı Batı karşıtı olarak görülüyor; Çin ve Rusya dünya ekonomisinin ABD dolarına daha az bağımlı hale gelmesiyle ilgileniyor.

Bangkok Chulalongkorn Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler profesörü Thitinan Pongsudhirak Cuma günü VOA’ya yaptığı açıklamada, BRICS’in Batı’ya karşı çok fazla siyasi çaba haline geldiğini söyledi.

Thitinan Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, BRICS “başlangıçta bir tür platform, bir jeo-ekonomik gruplandırma olarak başladı. Ancak artık daha jeopolitik bir şirket yapısı haline geldiğini düşünüyorum” dedi.

“BRICS bir nevi Batı’ya karşı jeopolitik bir cepheye dönüşüyor” diye ekledi.

Nikorndej, her ülkenin kendi ulusal çıkarlarına karar vermesi gerektiğini ve Tayland’ın farklılıklarına rağmen tüm ortaklarıyla çalışmak istediğini söyledi.

“Her ülkenin bölgesel/uluslararası gruplaşmaları destekleme veya bunlara katılma kararı, kendi ulusal çıkarlarına dayanmaktadır. Tayland tüm ülkelerle iyi ilişkiler sürdürüyor ve bir köprü kurucu, barışın savunucusu ve herkes için ortak faydaya inanan biri olarak, çeşitli uluslararası gruplar arasındaki sinerjiyi artırmada rol oynayabiliriz” dedi.

Maris, Cuma günü Bangkok’ta Tayland Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen bir medya etkinliğinde Tayland’ın BRICS’in bir parçası olma isteğini yineledi ve daha sonra VOA’ya Tayland’ın jeopolitik gerilimlere rağmen herkesle çalışmak istediğini doğruladı.

Gazetecilerle yaptığı toplantıda yaptığı konuşmada Tayland’ın arzusunun önemli bir küresel ve bölgesel oyuncu olarak geri dönmek olduğunu belirterek, BRICS’in “Küresel Güney’deki sesimizi güçlendireceğini” ekledi. BRICS’in bu stratejiye yardımcı olacak diğer Tayland girişimleri arasında yer aldığını söyledi.

Çin’in Tayland ile yakın ilişkileri bulunmaktadır ve BRICS’in kurucu üyesidir. Bazı uzmanlar Tayland’ın BRICS’e katılmak istemesinde Pekin’in önemli bir faktör olduğuna inanıyor.

Çin, geçen yıl 135 milyar dolarlık ticaretle Tayland’ın en büyük ticaret ortağıydı ve Çinli ziyaretçiler Tayland’ın turizm ekonomisinin anahtarıdır.

“Tayland: ABD ve Yükselen Çin Arasında Değişen Zemin” kitabının yazarı Benjamin Zawacki, Pekin’in etkisinin dikkate alınması gereken bir konu olduğunu söyledi.

“Çin açısından bakıldığında… BRICS’in geri kalanının ve diğer ülkelerin finansal açıdan dünyayı aynı şekilde görmesini çok isterdim ve Tayland’ı da bu grup arasında saymak… yararınadır” dedi.

Singapurlu siyaset bilimci Ian Chong, VOA’ya ekonomik çıkarların Tayland için daha ikna edici olduğunu söyledi.

“Tayland’ın BRICS’e katılma konusundaki ilgisi, mevcut Tayland hükümetinin ülkeye daha fazla ekonomik seçenek sunduğuna inanabilmesidir. Bunlar arasında finansal bağların ve tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi ve bir kriz durumunda döviz desteği olasılığı yer alıyor. Bu, Tayland düzeninin, ülkelerinin ekonomik geleceğinin ÇHC’ye bağlı olduğu yönündeki görüşüyle ​​ilgili olabilir. BRICS’in gerçekte sağlayabileceği desteğin türü henüz bilinmiyor.”

Kaynak: https://www.voanews.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir