Türkiye’nin Sinop’taki ikinci nükleer santral projesini Rusya’ya devretme ihtimali çok yüksek

 Rusya Federasyonu Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, her biri 1.250 MW kapasiteli iki reaktörlü iki blok inşa edilmesinin planlandığını söyledi.

Rusya Federasyonu Devlet Duması heyeti, enerji sektöründeki öncelikli iş birliği alanlarını görüşmek üzere, Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny 14.06.2024 Cuma günü yaptığı açıklamada, Rosatom’un Rus şirketinin rekabet avantajları göz önüne alındığında Sinop’taki ikinci Türk nükleer enerji santrali (NGS) projesini uygulama için satın alma ihtimalinin %90 olduğunu söyledi.

“Evet, Türkiye iki büyük nükleer santral daha kurmayı planlıyor. Rusya tarafı Sinop’ta nükleer santral inşaatına katılmak istiyor. Rosatom’un rekabet avantajları var. Birincisi, Akkuyu nükleer santralini inşa etme tecrübesi var. İkincisi, dünyanın en iyi reaktörlerine sahip olacak. Bu santral de yüzde 100 Rusya ve Türkiye’nin yerlisi olacak. En önemlisi de maliyet konusunda son kararı verecek. Rekabet avantajımız dikkate alındığında bunun bir Rus projesi olacağından yüzde 90 eminim” dedi.

Sinop’ta her biri 1.250 MW kapasiteli iki reaktörlü iki bloğun inşa edilmesinin planlandığını söyledi.

Zavalny, Türkiye’deki Akkuyu NGS inşaatının sözleşmede belirtilen şartlara uygun şekilde ilerlediğini, ilk güç ünitesinin 2025 yılında devreye alınacağını sözlerine ekledi. “İstasyonun sözleşme yükümlülüklerine uygun olarak devreye alınacağından eminiz.” Yetkili, “Türk Türk Enerji Bakanlığı’nda çalışma toplantısının, tüm sorunları daha hızlı çözmek için projenin daha hızlı uygulanması için bir mekanizma yaratmaya adanmış olduğunu” söyledi, ekipmanların teslimi için gümrük prosedürlerini hızlandırma konusu da dahil olmak üzere ve personelin kaydı.

Kaynak: https://tass.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir