Ukrayna’ya sadaka; Avrupa bankaları 600 milyon avro kurtarma fonu sağlayacak

11.06.2024 Salı günü Berlin’de imzalanan bir dizi anlaşmaya göre Ukrayna, ekonomisini desteklemek ve sonunda altyapısını yeniden inşa etmek için Avrupa bankalarından yüz milyonlarca avro alacak.

EBRD, AB’nin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından yürütülen programlar aracılığıyla 517 milyon Avro tutarında finansman sağlayacağını söyledi. Bunun 143 milyon Avro’su Ukrayna şehirleriyle EBRD’nin yeni projelerini doğrudan destekleyecek, geri kalanı ise altyapı ve enerji sektörü gibi kritik alanlara gidecek.

Ukrayna ayrıca, çatışmalar nedeniyle tahrip edilen konutların tazminatını sağlamak amacıyla tasarlanan bir proje kapsamında Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan 100 milyon Euro kredi aldı.

Paranın öncelikle evini kaybedenlerin yanı sıra engelli kişiler ve geniş aileler gibi en savunmasız kişileri desteklemesi amaçlanıyor. Ukrayna’nın altyapı bakanlığı yaptığı açıklamada,   Ukrayna’nın Konsey fonlarıyla yaklaşık 2.000 aileye yeni konut alacağını öngördüğünü söyledi .

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy Salı günü Berlin’deki Ukrayna Kurtarma Konferansı’nda Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında enerjiyi silah olarak kullandığını söyledi. “Ukrayna’da ısı üretiminin yüzde 80’ini, hidroelektrik üretiminin ise üçte birini kaybettik” dedi.

Ukrayna altyapı bakanlığına göre , enerji şebekesinin yanı sıra konut sektörü de Rusya’nın savaşından büyük zarar görüyor .

EBRD, savaş sırasında Kiev’e sağladığı finansmanı önemli ölçüde artırdı ve Rusya’nın Şubat 2022’deki tam kapsamlı işgalinden bu yana 4 milyar Euro’dan fazla kaynak sağladı.

Ancak Ukrayna hükümeti bir raporda , Ukrayna’nın toparlanmasının çok daha fazlasını gerektireceğini, yeniden inşa maliyetlerinin önümüzdeki on yılda 486 milyar dolar, yani ülkenin 2023’teki ekonomik üretiminin 2,8 katı olarak tahmin edildiğini  belirtti .

Berlin’de imzalanan anlaşmalar uyarınca AB, Ukrayna’daki EBRD programları için mali garantiler sağlayacak: mali katılım için 140 milyon Avro ve KOBİ Rekabet Edebilirlik ve Katılım Programı için 37 milyon Avro. Enerji sektörünü destekleyen Hi-Bar garanti programına yaklaşık 150 milyon Avro tutarında mali garanti ve 7,5 milyon Avro tutarında teknik yardım aktarılacak. Paranın geri kalanı EBRD’nin Belediye, Altyapı ve Endüstriyel Dayanıklılık Programına gidecek.

Ukrayna’nın yıpranmış bölgelerine verilen destek, Berlin konferansının en önemli konularından biriydi. Ukrayna’nın önemli sanayi merkezlerinin valileri ve ön cephedeki Mykolaiv, Kharkiv ve Dnipro şehirlerinin belediye başkanları 11-12 Haziran tarihleri ​​arasında düzenlenen konferans panellerine katıldılar ve birçoğu halihazırda EBRD ile bireysel anlaşmalar yapmış durumda.  

EBRD ayrıca Kharkiv ile bir ön finansman anlaşmasının yanı sıra Kryvyi Rih ve Kiev ile de üç şehir için toplam 87 milyon Avro tutarında benzer anlaşmalar imzaladı.

Banka, “Ukrayna şehirlerinin alacağı tüm kredilerin hayati altyapı hizmetlerine kesintisiz erişimi sağlaması ve belediye ısıtma ve enerji altyapısına yönelik son saldırılar da dahil olmak üzere savaşın etkisini hafifletmesi bekleniyor.” dedi.

Kaynak: https://www.politico.eu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir