Intel, İsrail’de 25 milyar dolarlık yeni çip fabrikası planını iptal etti

İsrailli finans haber sitesi Calcalist’e göre çip üreticisi Intel Corporation’ın (INTC.O) İsrail’de 25 milyar dolarlık çip fabrikası kurma planlarını durdurduğu bildirildi. 

Intel raporu ne doğruladı ne de reddetti; ancak ABD’li çip üreticisi büyük projelerin değişen zaman çizelgelerine uyarlanması gerektiğini vurguladı. 

Intel yaptığı açıklamada, “İsrail, önemli küresel üretim ve Ar-Ge tesislerimizden biri olmaya devam ediyor ve bölgeye tamamen bağlı kalıyoruz” dedi. “Özellikle sektörümüzde büyük ölçekli projeleri yönetmek çoğu zaman değişen zaman çizelgelerine uyum sağlamayı gerektiriyor. Kararlarımızı iş koşulları, piyasa dinamikleri ve sorumlu sermaye yönetimi temel alınarak alıyoruz.”

İsrail hükümeti daha önce Intel’in Kiryat Gat sahasında planlanan yeni tesisin inşaatını desteklemek için 3,2 milyar dolarlık hibeyi onaylamıştı. Bu site halihazırda Intel’in Intel 7 teknolojisini kullanarak 10 nanometrelik çipler üreten mevcut Fab 28 çip tesisine ev sahipliği yapıyor. 

Yeni Fab 38 fabrikasının 2028’de faaliyete geçmesi ve 2035’e kadar devam etmesi bekleniyordu; bu da Intel’in Avrupa ve ABD’deki yatırımlarının yanı sıra daha dayanıklı bir küresel tedarik zinciri oluşturma çabalarını destekliyordu.

Intel’in İsrail’deki operasyonları dört geliştirme ve üretim tesisini kapsıyor ve yaklaşık 12.000 kişiye istihdam sağlıyor. 

Kaynak: https://www.reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir