Boeing yolcu uçağı havalandıktan sonra acil durum kaydırağı düştü

New York City’deki John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan Delta Air Lines uçuşunun, Boeing 767’nin acil bir kayması sonucu 26.04.2024 Cuma sabahı havaalanına acil dönüş yapmak zorunda kaldığını söyledi. Slayt için arama çalışmaları sürüyordu.

Delta sözcüsü Cuma öğleden sonra NPR’ye yaptığı açıklamada, “Uçak güvenli bir şekilde inip bir kapıya doğru ilerledikten sonra, acil durum kaydırağının uçaktan ayrıldığı gözlemlendi.” dedi.

Federal Havacılık İdaresi yaptığı açıklamada, Delta Flight 520’nin “mürettebatın bir titreşim bildirmesinin ardından 26 Nisan Cuma günü yerel saatle 8:35 civarında New York’taki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanına güvenli bir şekilde döndüğünü” söyledi. FAA soruşturma yapacak. “

Delta sözcüsü, havayolunun “geri alma çabalarını tamamen desteklediğini ve soruşturmalarda tam işbirliği yapacağını” söyledi.

Delta daha önceki bir açıklamasında, uçuş mürettebatının “sağ kanat acil çıkış kaydırağıyla ilgili uçuş güvertesi göstergesinin yanı sıra sağ kanadın yakınından gelen bir ses” gözlemlediğini söyledi.

Uçuş takip sitesi FlightAware’e göre , 1990 yılında Delta’ya teslim edilen Boeing 767-300 tipi uçak , Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na doğru yola çıktı ancak uçuşa yaklaşık bir saat kala JFK’ye dönmek zorunda kaldı .

Uçuşta bulunan ve transit halindeyken kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir yolcu, NPR’ye, uçaktan çok yüksek bir ses geldiğini, bunun da kokpitten gelen anonsları duymayı zorlaştırdığını söyledi.

Yolcu, NPR’ye bu deneyimden dolayı “bunalmış” ve “gerçekten korkmuş” hissettiklerini söyledi.

FlightAware’den alınan görüntülere göre uçak, JFK’ye dönmeden önce üç eyaletli bölgeyi turladı.

Delta, NPR’ye yaptığı ilk açıklamada, “Hiçbir şey müşterilerimizin ve insanlarımızın güvenliğinden daha önemli olmadığından, Delta uçuş ekipleri kapsamlı eğitimlerini hayata geçirdi ve JFK’ye geri dönmek için prosedürleri izledi.” dedi. Havayolu, uçuş ekibinin JFK’ye dönüş izni almak için hava trafik kontrolünde acil durum ilan ettiğini söyledi. Uçağın daha sonra güvenli bir şekilde indiği ve kendi gücüyle kapıya doğru ilerlediği belirtildi.

Delta, NPR’ye uçakta herhangi bir basınç sorunu olmadığını söyledi. Uçağın hizmetten kaldırıldığı ve kapsamlı bir şekilde değerlendirileceği belirtildi.

Küresel bir lojistik iş akışı şirketi olan Flexport’a göre, bir uçak hizmet dışı bırakılmadan önce genellikle ortalama 30 yıl boyunca kullanılabilir durumda kalıyor. Federal Havacılık İdaresi’ne göre Cuma günkü olaya karışan uçak yaklaşık 34 yaşında ve son kullanma tarihi Mayıs 2028’den önceydi.

Boeing sözcüsü, “Yorum için Delta’ya başvuracağız” dedi.

Geçen yılın haziran ayında, Boeing 767-300 uçağıyla JFK’den LAX’e giden 520 sefer sayılı uçuş , teknik sorunlar nedeniyle Utah’a acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Kaynak: https://www.npr.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir