2023’te 282 milyon insan akut açlıkla karşı karşıya kaldı

Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları 24.04.2024 Çarşamba günü yaptığı açıklamada , tehlikeli seviyedeki akut açlığın geçen yıl 281,6 milyon insanı etkilediğini ( gıda güvensizliğinin art arda beşinci kez kötüleştiğini ), Gazze’den Sudan ve ötesine kadar artan kıtlık ve “yaygın ölüm” korkularını artırdığı konusunda uyardı.

En son Gıda Krizleri Küresel Raporu’na göre , 2023’te 59 ülkede beş kişiden birinden fazlası akut gıda güvensizliğiyle karşı karşıyayken, 2016’da 48 ülkede yalnızca 10 kişiden biri bu durumdaydı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres raporla ilgili, “bolluk içindeki bir dünyada çocukların açlıktan öldüğünü” söyledi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü ( FAO ) Cenevre İrtibat Bürosu Direktörü Dominique Burgeon “Akut gıda güvensizliğinden bahsettiğimizde, insanların geçim ve yaşamlarını doğrudan tehdit edecek kadar şiddetli bir açlıktan bahsediyoruz. Bu, kıtlığa dönüşme ve yaygın ölümlere yol açma tehlikesi taşıyan bir açlıktır” dedi.

‘Gazze’de insanlar açıkça açlıktan ölüyor’ 

WFP Cenevre ofisi Direktörü  Gian Carlo Cirri, gıda krizlerinin 2023’te endişe verici derecede tırmandığını belirtti ve raporun yazarları, bugün “insanların açıkça açlıktan öldüğü” Gazze ve Sudan’la ilgili endişelere dikkat çekti .

Cirri, Yaklaşık yedi ay süren İsrail bombardımanından sonra “insanlar en temel gıda ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Hayvan yemi yemek, dilenmek, yiyecek almak için eşyalarını satmak gibi tüm başa çıkma stratejilerini tüketmiş durumdalar. Çoğu zaman yoksul durumdalar ve bazılarının açlıktan öldüğü açıkça görülüyor ” dedi.

WFP yetkilisi Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, kıtlığı durdurmanın tek yolunun günlük gıda tedarikinin “çok kısa sürede” sağlanması olduğunu söyledi.

“Geçim kaynaklarını yeniden inşa etmenin, temel nedenleri ele almanın vb. gerekliliğinden bahsettik. Ancak yarın gibi acil bir zamanda gıda stoklarımızı gerçekten önemli ölçüde artırmamız gerekiyor. Bu, insani yardım personelinin ve malzemelerinin serbestçe hareket etmesine ve etkilenen insanların yardıma güvenli bir şekilde erişmesine olanak tanıyan koşullarda, büyük ve tutarlı gıda yardımını hayata geçirmek anlamına geliyor.”

‘Gün geçtikçe kıtlığa daha yakınız’

Gazze’ye ilişkin yeni uyarı , kuzeydeki valiliklerde şu an ile Mayıs 2024 arasında kıtlığın “her an” muhtemel olduğuna dair bir uyarı yayınlayan saygın gıda güvensizliği uzmanlarının tekrarlanan vahim değerlendirmeleriyle uyumlu .

“ Gün geçtikçe kıtlık durumuna yaklaşıyoruz. Çocuklar arasında yetersiz beslenme yayılıyor. WFP’den Bay Cirri, iki yaşın altındaki çocukların yüzde 30’unun şu anda akut yetersiz beslendiğini veya zayıfladığını ve kuzeydeki nüfusun yüzde 70’inin felaket düzeyinde bir açlıkla karşı karşıya olduğunu tahmin ediyoruz” dedi. “Önümüzdeki altı hafta içinde üç kıtlık eşiğinin (gıda güvensizliği, yetersiz beslenme, ölüm oranı) geçileceğine dair makul kanıtlar var.”

Sudan tehlikesi

BM raporu, Sudan’la ilgili olarak, Nisan ayında patlak veren çatışmaların ardından geçen yıl 20,3 milyon insanın (nüfusun yüzde 42’sinin) yeterli yiyecek bulmakta zorlandığını kaydetti. 

Bu, Beşinci Aşamanın (IPC5) en yüksek tehlike seviyesini gösterdiği Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması uyarı ölçeğine uygun olarak, dünyada “acil” düzeyde akut gıda güvensizliğiyle veya dördüncü aşamayla karşı karşıya kalan en yüksek sayıda insanı temsil ediyor.

Raporun yazarları, ekim sezonunun başlamasına yalnızca birkaç hafta kala, durumun daha da kötüleşmesini önlemek için Sudan içinde ve Sudan genelinde insani yardıma derhal izin verilmesi gerektiği konusunda ısrar etti. 

“Bizim için en endişe verici olan şey, bu insanların büyük çoğunluğunun geçimlerini tarıma dayandırması. Ve örneğin El Cezire devletini ele alırsak, bu durum gıda üretimi açısından kritik bir durumdur; FAO’dan Bay Burgeon, “Sudan’ın buğday üretiminin yaklaşık yüzde 50’si eyaletten geliyor” dedi.

“İnsanlara ulaşmanın mümkün olduğu her yerde, onlara tarlalarını ekebilmeleri için tarımsal girdileri zamanında sağlamamız kesinlikle kritik önem taşıyor. Eğer bu insanlar tarlalarını ekemezlerse, bu, gelecek yılki hasada kadar büyük gıda yardımı gereksinimlerine hazırlıklı olmamız gerektiği anlamına geliyor.”

Rapor ayrıca Güney Sudan, Burkina Faso, Somali ve Mali’deki insanların 2023’te gıda güvensizliğinin en kötü seviyelerine (IPC 5) maruz kalacağı konusunda da uyardı. 

Raporun yazarları, Etiyopya da dahil olmak üzere gıda krizleriyle ilgili kalıcı korkuların olduğu bazı ülkeler için veri bulunmadığını belirtirken, Haiti’de Eylül 2022’den Şubat 2023’e kadar IPC5 olarak tanımlanan 19.200 kişinin “artık bu koşullarla karşı karşıya kalmadığına” dikkat çekti. 2023’ün geri kalanı için”.

Geçtiğimiz yıl 39 ülkede yaklaşık 36 milyon insan acil durum (IPC4) düzeyinde akut gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kaldı; bu, 2022’ye göre yüzde dört daha fazlaydı. Bunların üçte birinden fazlası Sudan ve Afganistan’daydı. 

Küresel Gıda Krizleri Raporu, “Bu ciddi durumdaki haneler, ya yüksek akut yetersiz beslenme oranlarına ve aşırı ölüm oranlarına yansıyan ya da acil durumla başa çıkma stratejilerinin kullanılmasıyla hafifletilen büyük gıda açıklarıyla karşı karşıyadır” dedi.

Buna ek olarak, 41 ülkede yaklaşık 165,5 milyon kişi krizle (IPC 3) akut gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kaldı ve 40 ülkede yaklaşık 292 milyon kişi IPC2’deydi.

Kaynak: https://news.un.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir