Venedik günübirlik turistlere paralı giriş uygulamasını başlatıyor

Venedik, aşırı turist sayısını azaltarak şehrin üzerindeki baskıyı hafifletmek için dünyada bir ilk olan uygulamayı bu hafta devreye alıyor.

İtalya’da resmi tatil olan perşembe günü, günübirlik ziyaretçiler ilk kez 5 euroluk şehre giriş bileti satın almak zorunda kalacak.

Dünyanın en önemli turizm noktalarından biri olan Venedik’in 50 bin nüfuslu tarihi merkezi, 2022 yılında 3,2 milyon konaklamalı ziyaretçi ağırlamıştı.

Bu sayıya şehri yolcu gemileri ve özel araçlarıyla günü birlik olarak ziyaret eden on binlerce kişi dahil değil.

Biletli girişin amacı, günübirlik gelenleri daha sessiz dönemlerde gelmeye ikna ederek aşırı yığılmanın önüne geçmek.

Başlangıçta, biletler 2024 yılı boyunca yalnızca 29 günde, çoğunlukla da Mayıs’tan Temmuz’a kadar hafta sonları gerekli olacak.

Öte yandan dünya genelindeki diğer turistik destinasyonlar, ekonomiyi güçlendiren ancak yerel toplulukları bunaltma, kırılgan ekosistemlere ve tarihi alanlara zarar verme riskini taşıyan aşırı turizmle boğuştuğu için bu uygulamayı yakından izliyor.

Fransa’dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci ülkesi olan İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nda on binlerce kişi takımadalara gelen ziyaretçi sayısına sınırlama getirilmesi talebiyle protesto gösterisi düzenledi.

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro bu ayın başlarında gazetecilere verdiği demeçte, “Amacımız Venedik’i daha yaşanabilir kılmak” ifadelerini kullanmıştı.

UNESCO’dan uyarı

Kuzeydoğu İtalya’da 100’den fazla küçük ada ve adacığa yayılan Venedik, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

BM kültür kurumu UNESCO, şehri ve lagününü 1987 yılında “olağanüstü bir mimari şaheser” olarak nitelendirerek dünya mirası listesine aldı.

Ancak UNESCO geçen yıl, kitlesel turizmi ve ayrıca iklim değişikliğine atfedilen artan su seviyelerini gerekçe göstererek Venedik’i tehlike altındaki miras listesine alabileceği uyarısında bulunmuştu.

Şehre giriş bileti fikri uzun süredir tartışılıyordu, ancak turist gelirini ciddi şekilde azaltacağı ve hareket özgürlüğünü tehlikeye atacağı endişeleri nedeniyle defalarca ertelendi.

Ancak yerel yetkililerin yeni bilet sistemini kabul etmesinden sonra bu uyarı kaldırıldı.

Kuyruk olmayacak

Venedik belediye başkanı, yeni sistemin “çok yumuşak kontrollerle” ve “kuyruksuz” hafif bir dokunuşla uygulanacağına söz vererek, şehrin sokaklara bariyer veya turnike kuracağı yönündeki spekülasyonları reddetti.

Kontrolörler, başta Santa Lucia tren istasyonu olmak üzere şehrin ana girişlerine ve çevresine konuşlandırılacak ve ziyaretçiler üzerinde anlık kontroller yapılacak.

Bileti olmayan turistler, yerel operatörlerin yardımıyla varışta bilet satın almaya davet edilecek.

“Venedik Erişim Ücreti” yalnızca eski şehre sabah 8:30 ile akşam 16:00 arasında giren günübirlik turistleri hedef alıyor. Otellerde konaklayan turistler, 14 yaş altı çocuklar ve engelliler muaf tutuluyor.

Kaynak: https://tr.euronews.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir