ABD, Doları Yaptırım Aracı Olarak Kullanıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Haftası forumunun genel oturumunun ardından CNBC gazetecisi Hadley Gamble ile yaptığı röportajda, ABD’nin doları bir yaptırım aracı olarak kullanarak büyük bir hata yaptığını söyledi.

MÜTTEFİKLERİ BİLE PAYINI DÜŞÜRÜYOR

Putin, “Doları rezerv para birimi veya uzlaştırma aracı olarak kullanan diğer ülkeler olup biteni gördüklerinde, doların kendilerine karşı bu şekilde kullanılabileceğinden endişe duyuyorlar” dedi ve ekledi:

“Dolar varlıklarını da azaltmaya başlıyorlar ve onu rezerv birimi olarak daha az kullanmaya başlıyorlar. Sonuç olarak, ABD’nin en yakın ortakları ve müttefikleri bile rezervlerindeki doların payını düşürüyor. Bu istatistiksel bir gerçektir. Doların küresel rezerv para birimi olarak konumu zayıflıyor.”

ABD’NİN KAMU BORCU

Putin ABD senatosunda uzun süredir tartışılan ve ABD ekonomisinin temerrüde düşme korkusu altında borç limitini yükseltme kararıyla ilgili:

“Amerika Birleşik Devletleri’nin kamu borcu büyüyor. Kongre bir kez daha borç tavanını yükseltmeye karar verdi. O ne demek? Sorun. Ne sorunu var? Enflasyon artıyor. Ve belki de, ilk defa, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon daha önce hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor. Bunlar bir şekilde para birimine olan güveni zayıflatan ekonomik nedenlerdir.” dedi.

‘KRİPTO PARALAR…’

Putin, CNBC muhabirinin kripto paralarla ilgili ne düşündüğü sorusunu “Bir şey söylemek için henüz erken ancak kripto paralar bir iletişim birimi olabilir. Belki başka bir yere para transfer etmek için, ancak kripto kaynaklarındaki herhangi bir şeyin ticareti hakkında konuşmak için henüz çok erken. Kripto para birimleri henüz hiçbir şey tarafından desteklenmiyor. Bir ödeme aracı olarak mevcut olabilir. Ancak, kripto para birimindeki petrol ticareti ve diğer birincil enerji kaynaklarındaki ticaret hakkında söylemek için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum. Her şey gelişir ve var olma hakkına sahiptir – birikme hakkına sahip olabilir, göreceğiz. Ama bugün bunun hakkında konuşmak için çok erken.”

‘AUKUS, BÖLGESEL İSTİKRARI BALTALIYOR’

CNBC muhabirinin Çin ile ilişkiler ve ABD’nin AUKUS ittifakı sorusuna Putin şöyle yanıt verdi:

“Xi Jinping benim iyi arkadaşım ve onunla hem siyasi hem ekonomik ortak çalışmalarımız Rus ve Çin halkına fayda sağlıyor. Ve bu uluslararası alanda da ciddi bir denge oluşturuyor.

“AUKUS gibi kapalı blokların oluşturulması bölgesel istikrarı baltalıyor. Arkadaş olmak iyidir ancak birbirine karşı arkadaş olmak kötüdür. AUKUS sonucu umarım bölgede daha önce görülmemiş gelişmeler olmaz ve ek sorunlar yaratmaz. Bölgesel istikrarı bozan bu adımı hepimiz önemle takip ediyoruz.”  

Kaynak: https://www.aydinlik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir