Putin CNBC TV’ye konuştu

Rusya Enerji Haftası forumunun genel oturumunun sonunda Vladimir Putin, Amerikan TV kanalı CNBC’nin sunucularından Headley Gamble’a bir röportaj verdi.

H. Gamble yeniden çevrildi :  Sayın Başkan, Rusya Enerji Haftası’nda bizi ağırladığınız için teşekkür ederiz.

Vladimir Putin:  Karşılığında bu diski sana geri vermek istiyorum.

H. Gamble:  Sayın Başkan, sormak istiyorum: Her CEO her zaman halefinin kim olacağını düşünür. Halefiniz hakkında ne düşünüyorsunuz, gerçekten 84 yaşına kadar Başkan olmak istiyor musunuz?

Vladimir Putin:  Hayır, bu tür soruları cevaplamamayı tercih ederim, bu benim geleneksel cevabım. Önümüzdeki seçimlere daha çok zaman var. Bu konuyla ilgili konuşmalar durumu istikrarsızlaştırıyor. Tüm devlet kurumlarının, tüm devlet yapılarının güvenle çalışması ve geleceğe sükûnetle bakması için durum sakin ve istikrarlı olmalıdır. Evet, Anayasa bunu yapmama, bir sonraki dönem için aday olmama izin veriyor ama bu konuda henüz bir karar verilmiş değil.

H. Gamble:  Ortadoğu hakkında ayrı bir soru. Suudi Arabistan ile ilişkilerinizden, OPEC Plus’tan birkaç kez bahsettiniz. Bugün bölgedeki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? ABD’nin geri çekilmesinin arka planına karşı endişe duymanıza neden oluyor mu?

Vladimir Putin:  Orta Doğu’nun dünyanın çok umut verici bir bölgesi olduğunu düşünüyorum. Ve şimdi hem Birleşik Arap Emirlikleri’nde hem de Suudi Arabistan’da gördüğüm şey – bu ülkelerin liderleri ekonomilerini çeşitlendirmek için güçlü adımlar atıyorlar. Bu ülkelerin liderliği geleceği düşünüyor ve çok maksatlı hareket ettikleri için sonuç alacaklarından eminim.

Küresel enerji piyasasını istikrara kavuşturma çabalarımıza gelince, evet, tüm bunlar oldukça zorlu bir rejimde gerçekleşiyor: birbirimizle tartışıyoruz, pozisyonlarımızı savunuyoruz, ancak şimdiye kadar tüm taraflarca kabul edilebilir dengeli çözümler bulduk ve bulduk. Ve ortaklarımız, hidrokarbonlarda, petrol üretiminde ve satışında lider gibi görünseler de, hala ilk bakışta çok garip görünen, ancak gerçekten hayatta olan yeşil enerji için planlar yapıyorlar. Onlarla fonlara yatırım yapma fırsatı, yeni teknolojilere büyük kaynaklar ve yeni enerji kaynakları hakkında konuşuyoruz. Bunun gelecekte işbirliğimiz için çok umut verici bir alan olduğunu düşünüyorum.

H. Gamble: Birkaç ay önce Bay Novak, yakında petrol tedariği için dolar cinsinden değil, diğer para birimlerinde, hatta belki de kripto para birimlerinde sözleşmeler göreceğimizi önerdi. Sizce bu ne zaman olabilir?

Vladimir Putin: Kripto para sözleşmeleri mi? Bunun hakkında konuşmak için henüz çok erken, çünkü kripto para birimi elbette bir hesap birimi olabilir, ancak çok istikrarsızdır. Bir yerden başka bir yere fon transfer etmek için evet, ama bırakın enerji kaynakları ticaretini ticaret yapmak için bence henüz erken. Kripto para birimi henüz hiçbir şey tarafından desteklenmiyor. Vardır ve bir hesaplama aracı olarak kullanılabilir, elbette, evet, ancak petrol veya diğer birincil malzemeler ve enerji kaynakları ticareti – yine de bana öyle geliyor ki, henüz bunun hakkında konuşmak için çok erken.

Ama her şey gelişir, her şeyin var olma hakkı vardır. Nasıl daha ileri gideceğini göreceğiz, belki bir gün birikim aracı da olabilir. Bu pazarın dalgalandığını görüyoruz. Bugün biraz erken.

H. Gamble: Yani bunun hiçbir şey ifade etmediğini ve Elon Musk gibi insanların sahip oldukları her şeyin değersiz olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Vladimir Putin:  Neden o zaman? Maliyeti. Petrol alıp satarken sadece hesap birimi olarak kullanılabilir mi? Bahsettiğim budur.

Ve sonra, yaymak için, biliyorsunuz, büyük miktarda enerjiye ihtiyacınız var. Bunu yapmak için, kullanırken geleneksel türleri ve her şeyden önce hidrokarbonları kullanmanız gerekir.

H. Gamble:  Bu yaz Merkez Bankası başkanı bana yerleşimler açısından dolardan uzaklaştığınızı ve durumu çeşitlendirmeye çalıştığınızı söyledi. Bu, yaptırımları daha az acı verici hale getirmek için mi yapılıyor?

Vladimir Putin:  Bana öyle geliyor ki ABD doları bir yaptırım aracı olarak kullanmakla çok büyük bir hata yapıyor. Bunu da yaptırım uygulanan ürünler için dolar cinsinden ödeme yapılmasını engelledikleri için yapıyorlar. Teslim edilen ürünler için müşterilerden dolar olarak para almamız kesinlikle imkansız. Bu neye yol açar? Biz basitçe zorlanıyoruz, başka seçeneğimiz yok, sadece diğer para birimlerindeki yerleşimlere geçmek zorunda kalıyoruz. Bu ilk şey.

İkincisi, doları rezerv para birimi olarak veya bir hesaplama aracı olarak kullanan diğer ülkeler neler olduğunu gördüklerinde, kendileri de doların kendileriyle aynı şekilde kullanılabileceğinden endişe duyuyorlar. Ve onlar da dolar varlıklarını azaltmaya ve hesap birimi olarak daha az kullanmaya başlıyorlar. Sonuç olarak, ABD’nin rezervlerindeki en yakın ortakları ve müttefikleri bile doların payını düşürüyor, bu istatistiksel bir gerçek.

Elbette bunu yapıyoruz: rezervlerimizde ve ödemelerimizde dolarları azaltıyoruz. Bu her zaman mümkün değil, ancak ulusal para birimlerinde yerleşimlere geçmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda, ABD’nin oturduğu dalı kestiğini söyleyebiliriz, çünkü bu, doların evrensel bir rezerv dünya para birimi olarak mutlak rekabet avantajıdır, bu şekilde onu baltalarlar, anlık çıkarlar için. siyasi durum, stratejik ekonomik çıkarlarına zarar verir.

H. Gamble:  Doların artık dünyanın rezerv para birimi olmamaya doğru ilerlediğini düşünüyor musunuz? Bunun mümkün olduğunu düşünüyor musun?

Vladimir Putin:  Dünyanın rezerv para birimi olarak konumunu baltalıyor. Dolar cinsinden yerleşim hacmi azalmakta ve dünya ülkelerinin kişisel rezervlerinin dolar cinsinden hacmi de azalmaktadır. Ancak, dolar cinsinden ödemelerden tamamen kaçınmakla ilgilenmiyoruz ve şu ana kadar, başta petrol olmak üzere enerji kaynakları için dolar cinsinden ödemelerden memnunuz. Ama Amerikan makamlarının politikası daha önce de belirttiğim gibi devam ederse, o zaman hiçbir şey yapmamıza gerek kalmayacak, ABD’nin kendisi dolara olan güveni sarsacak.

Diğer şeylerin yanı sıra, ABD ulusal borcu büyüyor; Kongre bir kez daha hükümet borç tavanını artırmaya karar verdi. Peki nedir? Emisyon. emisyon nedir? Enflasyondaki artış budur. Ve muhtemelen tarihte ilk kez, Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon uzun süredir gerçekleşmeyen bir oranda artıyor. Bunlar zaten şu ya da bu şekilde para birimine olan güveni baltalayan ekonomik nedenlerdir. Çünkü herkes hala şu soruyu soruyor: Sırada ne var? ABD ekonomik yetkilileri bu devasa borçla ne yapacak? Ne yapacaklar, dolarda bir takım manipülasyonlar mı yapacaklar, değerini mi düşürecekler? Borçla ne yapmalı?

Bunlar elbette temel sorular. Bu bizi ilgilendirmiyor, Fed’in politikasıyla ilgili, [Amerikan] yönetiminin ekonomi politikasıyla ilgili. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ekonomisi, çok yüksek teknoloji. Tüm dünya ekonomisi Amerikan ekonomisinin refahına bağlıdır ve burada herhangi bir huzursuzluk veya sıçrama olmaması gerçeğiyle nesnel olarak ilgileniyoruz, ancak bu bize bağlı değil.

Olan biteni dikkatle izliyor, analiz ediyor ve uzun vadeli çıkarlarımızı sağlamak için gerekli adımları atıyoruz.

H. Gamble:  Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping size en iyi arkadaşı diyor. Avustralya, ABD ve İngiltere’nin ittifakı olan AUKUS ile ilgili gördüklerinizden endişe duyuyor musunuz? Bu potansiyel gerilimler mi yaratıyor ve yeni bir Soğuk Savaş mı?

Vladimir Putin:  Ben de Başkan Xi Jinping’i arkadaşım olarak görüyorum, uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz ve hem siyasi etkileşim alanında hem de ekonomik alanda iyi sonuçlar elde ediyoruz. Bunun hem Çin halkının hem de Rusya halkının yararına olduğuna ve dengeler olduğuna, uluslararası ilişkilerde belirli bir istikrar yarattığına inanıyorum.

Bahsettiğiniz ABD – Büyük Britanya – Avustralya da dahil olmak üzere bazı blokların oluşturulması şüphesiz bölgesel istikrarı baltalıyor, çünkü bence birbirleriyle arkadaş olmak iyidir, ancak “birine karşı arkadaş olmak” – Bu kötü. Bu hepimizin bahsettiği ve hepimizin önemsediği istikrarı baltalıyor.

Umarım yapılanlar yapılır, ancak durum öngörülemeyen bir senaryoya göre gelişmez ve bölgede ilave bir gerginliğe neden olmaz.

H. Gamble:  Halihazırda var olan birçok sorundan bahsetmiştik: enflasyon, durgunluk, AUKUS, Güney Çin Denizi, Afganistan. Bir bereketten sorunlar yağıyor. Sizce günümüzün en ciddi sorunu nedir?

Vladimir Putin: Bizim için en önemli sorun ve çözmemiz gereken en önemli görev, ülke vatandaşlarının gelirlerinin artırılmasıdır. Bu bizim ana, asıl görevimiz ve bunu basit doğrusal yöntemlerle çözmeyeceğiz. Bunu yapmak için, ekonomik gelişme oranlarının büyümesini ve kalitesinin değişmesini sağlamalıyız. Bu uzun vadeli bir görevdir. Popülist yöntemlerle hareket etmeyeceğiz, ancak Rus vatandaşlarının gelirlerini artırmak ve bizim için ikinci çok önemli sorunu çözmek de dahil olmak üzere temel sosyal sorunları niteliksel ekonomik büyüme temelinde çözeceğiz – demografik bir. Ve burada bir dizi sosyal konu var: sağlık, eğitim, çocuklu ailelere destek. Tüm bu görevleri çözmek için kendimize belirli ulusal kalkınma hedefleri belirledik. Bu büyük bir problem.

Yakın gelecekte yapmayı planladığımız şey bu.

H. Gamble:  Bay Navalny’ye gelince, onun yaşam standardını yükseltmeye hazır mısınız?

Vladimir Putin:  Bahsettiğiniz vatandaş hapiste.

H. Gamble:  En iyi yaşam koşulları değil.

Vladimir Putin:  En iyi şartlar değil ama tek şart o değil. Ona ek olarak, Rus yasalarını ihlal eden başka insanlar da var ve siyasi faaliyetlerin arkasına saklananlar da dahil olmak üzere kimseyi özel koşullara sokmayacağız.

Buyrun, sorunuzu cevaplamak için bu kadarı yeterli gibi geliyor bana.

H. Gamble:  Teşekkürler.

Vladimir Putin:  Teşekkürler.

Kaynak: kremlin.ru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir