Ekonomi nobeli belli oldu

Nobel ekonomi ödülü istihdam ekonomisine yönelik ampirik katkılarıyla David Card’a ve nedensel bağıntıların analizine metodolojik katkılarıyla Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens’e verildi.

2021 Nobel Ekonomi ödülü, asgari ücretlerin, göçün veya eğitimin (okulda bir yıl daha geçirmenin) bir kişinin geliri üzerindeki etkisi gibi önemli soruları yanıtlamak için doğal deneyleri kullanarak çalışmaları nedeniyle üç ekonomiste verildiği açıklandı. 

Ödülün yarısı, “çalışma ekonomisine ampirik katkılarından dolayı” denilerek California Üniversitesi, Berkeley’den David Card’a verildi. Diğer yarısı, MIT’den Joshua D. Angrist ve Stanford Üniversitesi’nden Guido W. Imbens arasında “nedensel ilişkilerin analizine metodolojik katkıları için” ortaklaşa paylaştırıldı.

Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazananlara altın madalyanın yanı sıra 1,1 milyon dolar veriliyor.

Ödülü veren İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin açıklaması şöyle:

“David Card, doğal deneyleri kullanarak asgari ücret, göç ve eğitimin işgücü piyasası üzerindeki etkilerini analiz etti. 1990’ların başlarındaki çalışmaları, geleneksel bilgeliğe meydan okuyarak yeni analizlere ve ek anlayışlara yol açtı. Sonuçlar, diğer değişkenlerin yanı sıra, asgari ücreti artırmanın mutlaka daha az işe yol açmadığını gösterdi. 

Doğal bir deneyin verilerini yorumlamak zordur. Örneğin, bir grup öğrenci için zorunlu eğitimin bir yıl uzatılması (ancak bir başkası için değil) o gruptaki herkesi aynı şekilde etkilemeyecektir. Bazı öğrenciler yine de çalışmaya devam ederler ve onlar için eğitimin değeri genellikle tüm grubu temsil etmez. Peki, okulda fazladan bir yılın etkisi hakkında herhangi bir sonuç çıkarmak mümkün mü? 1990’ların ortalarında, Joshua Angrist ve Guido Imbens bu metodolojik problemi çözerek, sebep ve sonuçla ilgili kesin sonuçların doğal deneylerden nasıl çıkarılabileceğini gösterdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir