Yerli malı nedir? Hangi mal yerlidir?

Bir ürün yerli mi yani Türk malı mı, yoksa yabancı malı mı olduğunu ne belirler?

Bunu belirleyen tek bir kıstas vardır, o da markasıdır.

Bir ürün düşünelim bütün parçaları yerli, parçaların montajı da Türkiye’de yapılmış olsun bu ürün yerli midir? Markası Türk firmasına ait ise yerli (Türk) malı, değilse yabancı malıdır. Aşağıdaki tabloda parça menşei, montaj yeri ve markaya göre bitmiş ürünün ne malı olduğu belirtilmiştir:

Ürün parçalarıMontaj yeriÜrün markasıBitmiş ürün
1.%100 yerliTürkiyeYabancıYabancı malı
2.%100 yerliYurtdışıYabancıYabancı malı
3.%100 yerliTürkiyeTürkTürk malı
4.%100 yerliYurtdışıTürkTürk malı
5.%100 yabancıTürkiyeTürkTürk malı
6.%100 yabancıYurtdışıTürkTürk malı

Tüm parçalar yerli, montaj yeri de Türkiye, markası yabancı olursa ürün neden yerli kabul edilemez veya tüm parçalar yabancı üstelik montaj yeri de dış ülke, marka Türk olmasıyla nasıl Türk malı olur?

Ürünün sahibi marka sahibidir. Ürünün nihai satışıyla oluşan karın büyük kısmı marka sahibine, küçük kısmı da ürün için çalışan parça üreticileri, montajlayanlar ve pazarlamada bayilik yapanlara kalır. Marka sahibi istediği ülkede üretimi başlatır, istediği ülkede üretimi bitirebilir. Ürün parçalarını istediği ülkede istediği malzemelerle ürettirebilir.

Marka sahibi ürünü her ülkede farklı fiyata satabilir. Ürün parçalarının üretildiği, montajlandığı ve ürünün satıldığı ülkelere karın (artı değerin) bir kısmını bırakır. Ülkelere bıraktığı karın oranını kendisi belirler, büyük kısmını da kendi ülkesine götürür.  

Örneğin Türk çiftçisinin ürettiği fındıktan yapılan yabancı markalı fındıklı ürünler dünya pazarlarında büyük paya sahip bir firmanındır. Bu firma büyük fındık alıcısı olduğundan fındık taban fiyatının da önde gelen etkileyicisidir. Sonuç: refahını artıramayan Türk fındık üreticisi ve kaliteyi yükseltemeyen, üretim miktarını artıramayan, rekabette zayıflayan bir Türkiye’dir. Böyle giderse dünya fındık üretiminde liderliğimizi de Çin’e veya bir başka ülkeye kaptırırız.

Türk halkının refahı Türk tarım ve sanayisinin markalaşmasıyla artabilir.  Türk iş insanlarının hedefi iç ve dış pazarlarda tanınan Türk marka adedini çoğaltmak olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir