Orman Genel Müdürlüğü, Orman Yangınlarıyla İlgili Çalıştay Düzenleyecek

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından 14 – 16 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek olan “İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı”nda, orman yangınları tüm yönleriyle masaya yatırılacak.

Yaklaşık %55’i yangına hassas alanlardan oluşan ormanlarımızdaki yangın tehlikesi, iklim değişikliğine bağlı küresel ısınma ile daha da belirgin hale gelmiştir. 2021 yılında Dünya genelinde ve ülkemizde meydana gelen orman yangınları, gelişmiş yangınla mücadele yöntemlerine rağmen bir önceki yıllara göre daha fazla alanı etkilemiş ve yangınların kontrolü daha zor olmuştur. Önümüzdeki yıllarda, benzer durumlarla karşılaşmamak için orman yangınları bütün yönleriyle, yapılacak olan çalıştayda ele alınacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarından uzmanların, akademisyenlerin ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle beraber yaklaşık 300 uzmanın katılacağı çalıştayda, “Yangın Öncesi, Yangın Süresince, Yangın Sonrası, Orman Yangınlarında İletişim Ve Kamuoyunun Doğru Bilgilendirilmesi, Orman Yangınları İle Mücadelede Teknolojik Gelişmeler Ve İnovatif Yaklaşımlar ve Akdeniz Ülkeleri Yangın Birliğinin Kurulması” ile ilgili gündem maddeleri üzerinde değerlendirmelerde bulunulacak.

Çalıştaya hazırlık kapsamında 4 hazırlık toplantısı düzenlenmiş olup toplantılar, Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın başkanlığında, diğer ilgili daire başkan ve başkan yardımcılarının katılımıyla yapılmıştır. Akademisyenler hazırlık toplantılarına video konferans üzerinden interaktif olarak katılım sağlamıştır. Çalıştayın içeriği ve kapsamı hakkında özet bilgi verilerek akademisyenlerin değerlendirmeleri alınmıştır. Çalıştay için hazırlıklar devam etmekte olup bir sonraki toplantı 22 Eylül Çarşamba günü yapılacaktır.

Kaynak: https://www.ogm.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir