Balinalar 2 Milyondan Fazla Bitcoin Taşıdı

Son 36 saat içinde, blok zincirinde ortalama 21.000 Bitcoin taşıyan çok sayıda kripto işlemi tespit edildi. Toplamda 60 milyar USD değerinde Bitcoin transfer edildi.

Bu 60 transferin her biri yaklaşık 1 milyar dolar veya biraz daha az tutarda. Anonim cüzdanlar arasında toplam iki milyondan fazla Bitcoin taşındı.

Transfer edilen kripto fonlarının toplam yaklaşık miktarı, fiat olarak 60.480.000.000 $’a denk geliyor.

Bitcoin’deki her bir milyar USD’nin transfer edilmesi yaklaşık 13 dolara mal oluyor. Cumartesi günü, birkaç saat içinde aynı şekilde 2 milyar doların üzerinde transfer yapıldı ve bu transferler tüm hafta sonu boyunca devam etti.

Balinalar önde gelen kriptoyu stokluyor

The Independent’ın yakın tarihli bir makalesine göre, son üç aydır kripto balinaları, görünüşe göre kısa vadede başka bir büyük BTC rallisinin gerçekleşebileceğine inanarak aktif olarak Bitcoin satın alıyor.

Büyük haber kaynağı, 50 milyon dolar veya daha fazla BTC tutan cüzdanların yaz boyunca BTC pozisyonlarını artırdığını yazdı.

Bu kadar büyük bir birikim, Bitcoin’in bu yılın Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 $’a ulaşmasından önce gerçekleşti.

İngiltere merkezli GlobalBlock’tan bir yatırımcı olan Alexandra Clark, Bitcoin’in basit ve üstel MA’lar için güçlü alım sinyalleri gösterdiğine inanıyor. Bu nedenle MicroStrategy, BTC almaya devam ediyor; şirket geçen hafta portföyüne 3.097 Bitcoin daha ekledi.

DailyFX Daniela Hathorn’dan piyasa analisti, ayrıca Bitcoin’in ivme kazanabileceğini ve yakında 55.000 dolara kadar yükselebileceğini düşünüyor.

Bitcoin balinası nedir

Bitcoin balinaları, büyük miktarda Bitcoin sahibi olan ve bu yolla kripto para piyasasında fiyatları kolaylıkla hareket ettirebilme olanağı bulunan oyuncuları ifade eder.

Bir balina, doğrudan bir birey olabileceği gibi, çoğunlukla Bitcoin yatırım fonları veya serbest yatırım fonlarıdır. Bu fonlar, yatırımcıları adına büyük miktarda Bitcoin tutarlar. Bugün en bilinenlerinden biri Grayscale Bitcoin Trust fonudur. Fonda şu anda yaklaşık olarak 330,000 BTC bulunmaktadır ve bu miktar, dolaşımdaki BTC’lerin yüzde 1.7’si ediyor.

Kripto paraların ortaya çıkışı ve bu yeni varlık sınıfının alım-satımı, özellikle Reddit, Bitcointalk gibi sosyal ağlarda kullanılan birçok argo sözcüğü de beraberinde getirdi. Çok popüler olan “hodl” ifadesinin yanı sıra “balina” terimi de kripto para piyasalarında kullanılan bir başka argo sözcük. Piyasalarda fiyatlar son derece değişken olduğunda, balinalar olarak adlandırılan büyük oyuncular, genellikle piyasadaki değişimin arkasındaki neden olarak kabul edilir.

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, görünürde 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olmasıyla kripto para alanındaki en büyük balina olarak değerlendiriliyor. Bitcoin’e erken dönemde yatırım yapan isimlerin birçoğu bugün piyasada “balina” olarak adlandırılan oyuncular arasında olabilirler.

Balinalar, belirli bir kripto paranın fiyatını yüksek bir seviyede satmak veya daha ucuz bir fiyattan almak üzere piyasayı manipüle ettikleri gerekçesiyle sıklıkla eleştirilirler.

Kaynak: https://btcmagazin.com,  https://uzmancoin.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir