Elde taşınabilir elektrooptik aletler

Aselsan internet sitesinde verilen habere göre;

DORUK E/O Sensör Sistemi; termal kamera, gündüz görüş sistemi, lazer mesafe bulucu, sayısal manyetik pusula, GPS ve lazer noktalayıcı içeren entegre bir sistem olup GÖZCÜ, KESKİNGÖZ gibi sistemlerin üçüncü nesil ve en güncel sürümüdür. Bu sistemler taktik olarak elde gözetleme ve keşif amaçlı olarak kullanılabildiği gibi karakol ve mevzide motorize bir konfigürasyonla uzaktan komuta edilerek gözetleme amaçlı olarak da hizmet veriyor.

DORUK ve KESKİNGÖZ E/O Sensör Sistemleri, modern, hafif ve maliyet etkin olması ile yüksek müşteri memnuniyeti sağladı. Geliştirildiği günden beri çok sayıda cihaz üretimi gerçekleştirilerek, Türk Silahlı Kuvvetleri ile dost ve müttefik ülkelerin silahlı birliklerine teslim edildi.

Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi (OMTAS) Projesi kapsamında, Atış Kontrol Ünitesi Gözetleme Birimi (AKÜ-GB) geliştirme fazı başarı ile tamamlandı ve seri üretime başlandı. 

GÖZ-MOBİL Termal Kamerası, soğutmalı termal sensörü ile yüksek menzil gözetleme, hafif ve maliyet etkin bir cihaz olması ile müşteri memnuniyeti kazandı. Yurt içinde Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan bu cihaz aynı zamanda yüksek adetlerle sınır güvenliği taktik ihtiyacına yönelik NATO üyesi Avrupa ülkelerine çözüm olarak ihraç edildi.

GEZGİN E/O Sensör Sistemi, ASELSAN’da geliştirilen en hafif entegre elektro-optik sensör sistemi olup bu yapısıyla hareketli birlikler için taktik açıdan faydalı bir cihaz olarak öne çıkıyor. Geliştirme süreci sonrasında 2019 yılında seri üretim fazına geçen bu cihaz, yurt içinde Dz.K.K.lığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığına teslim edildi. Buna ek olarak kısa süre içerisinde cihazın ihracatına yönelik ilk sözleşme imzalandı.

VAN KEDİSİ Füzyon Dürbün ve AYA Termal Monoküler Dürbünlerinin ASELSAN öz kaynakları ile geliştirme faaliyetlerine devam ediliyor.

VAN KEDİSİ Füzyon Dürbün, termal ve gece görüş teknolojisini sayısal şekilde birleştirerek hibrit bir görüntü ortaya çıkaran ve her iki teknolojinin avantajını bir cihazda birleştiren bir sistem. Bu yapısı ile önümüzdeki dönemde önemli bir ihtiyacı karşılayacağı öngörülüyor.

AYA Termal Monoküler Dürbünü de benzer şekilde ASELSAN öz kaynakları ile geliştirilmesi devam eden bir diğer elde taşınabilir cihazdır. 200 gram civarında öngörülen ağırlığı ile ASELSAN’da geliştirilen en hafif termal kamera olacak cihazın kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmesi bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir