Ormanlarımız Yakılırken Gaflet, Dalalet, Hıyanet – 1

Bilindiği üzere, 28.07.2021 – 10.08.2021 tarihleri arasında, yani son 14 günde 53 ilde toplam 275 adet orman yangını meydana geldi ve 272 adedi kontrol altına alındı. Eş zamanlı çıkan yangınların büyük bir kısmının failleri ve amaçları hakkında ciddi kuşku, bulgu mevcut iken ve hatta kendilerine Ateşin Çocukları İnisiyatifi adını veren PKK’lı teröristlerin “Çöktürme Hamlesi”  ilan ederek yangınları üstlenmesine rağmen, sözüm ona muhalif, vatansız solcu ve liberal takımı yeşil vatanımıza, turizme ve ekonomimize yapılan saldırıyı en azından kınamak yerine muhalefet yapma adı altında PKK’nın yaptığı alçaklığı örtme, gizleme, yön saptırma yolunu seçerek nasıl bir gaflet, dalalet ve hıyanet içinde olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.

En ufak bir olayda; yeşil, ağaç, doğa diye ortalığı ayağa kaldıran gayri samimi çevrecilerden,  sazı, gitarı, piyanosu ile olay mahalline koşarak konser veren sanatçılardan, yandaş ve oy devşirme için tam kadro boy gösteren siyasilerden henüz son yangınlarla ilgili bir performans göremediğimiz gibi onbinlerce hektar ormanlarımızı kimin, hangi maksatla yaktığını, 9 vatandaşımızın ölümüne sebep olunmasını, yüzlerce kişinin yaralanmasını, hastanelik olmasını, evcil/yaban canlılarının telef olmasını, binlerce hektar tarım alanın ve seranın yanmasını, köy ve mahallelerin yanmasını, yüzbinlerce kişinin mağdur olmasını sorgulamak, yangınla mücadeleye destek vermek yerine hedef saptırarak yangınla mücadelede yetersiz kalındığı noktasından hareketle “yaratıcı yıkıcılık” hamlelerinden bir örnek daha göstermişlerdir.

Yazı dizimizde medya ve sosyal medyada sıklıkla karşılaşılan yalan, yanlış haber ve yorumlar ile yaratılmaya çalışılan algılardan bazılarını incelemeye çalışacağız

1-Türk Hava Kurumu (THK) ile ilgili haber ve yorumlar

En çok okunan ve paylaşım yapılan haberlerden biri, THK uçaklarının gövdesinde taşıyabileceği su tankı kapasitesinin 4.900 lt olduğu, Orman Bakanlığının ise ihaleye en az 5.000 lt şartı koyarak THK uçaklarının kapasitesi 100 lt  eksik olduğu için ihale dışı bırakıldığı iddiasıdır.

İddia konusu ihale, Orman Genel Müdürlüğünün (OGM), 2021/58222 ihale kayıt numaralı 2021 yılında orman yangınlarında kullanılmak üzere gövdesinde taşıyabileceği su tank kapasitesi 10.000 lt ve üzeri 3 adet ve gövdesinde taşıyabileceği su tank kapasitesi 5.000 lt ve üzeri 2 adet amfibik uçak kiralama ihalesidir.

İddiada, okuyucuda öfke, nefret ve infial oluşturmak amacıyla ihale dışı bırakma sınırı 100 lt gibi küçük rakam olarak belirlenmiş olup bu rakamın nereden, nasıl tespit edildiği konusunda bir bilgi ve kaynak verilmemektedir.

Peki, THK’nın envanterinde bulunan, 1969 -1990 yılları arasında üretilen Canadair CL-215 Bombardier tipi amfibik yangın söndürme uçaklarının su alma kapasitedir nedir?

Sözkonusu uçaklara  teknik, mühendislik ve yedek parça desteği sağlayan Viking Air ltd. firması (1) ile airliners.net, (2) web.archive.org, (3) ve tr.wikipedia.org (4) isimli internet sitesine göre su alma kapasitesi 5.455 litre (1.200 Imp gal/1440 US gal)’dir. Yani, iddia edildiği gibi su kapasitesinden dolayı THK uçakları ihale dışı bırakılmamıştır.  Periyodik bakım, onarım ve yedek parça değişimleri yapılmadığından görev yapamaz durumda olması nedeniyle OGM tarafından açılan ihaleye THK tarafından teklif verilememiştir.

Uçakların durumunu, gerçekleri THK’nın Etimesgut’taki hangarlarına giderek görmek, gerçeği açığa çıkarmak mümkün iken, ortaya atılan yalan, yanlış haber ve yorumlara devam edilerek hangarın uydu fotoğrafları yayınlanarak uçakların varlığı kanıtlanmaya çalışılmaktadır.

Tüm kurum, kuruluş ve vatandaşlar yangınların bir an söndürülmesi, kontrol altına alınması için her türlü destek ve fedakarlığı gösterir iken milletin bağışları ile oluşan THK,  envanterindeki mevcut, görev yapmaya hazır olduğu belirtilen uçakları niçin bedelsiz olarak OGM kullanımına vermediği hususu sorgulanmamıştır.  Aynı şekilde, yangınlarda kullanılmak üzere helikopter, uçak kiralayacaklarını yönünde beyan ve gayretleri olan kimi belediye, kuruluş ve kişiler niçin faal durumda olduklarını iddia ettikleri THK uçaklarını kiralama yoluna gitmemişlerdir.

Diğer taraftan da, Atatürk’ün arkasına sığınılarak Atatürk’ün mirası olan Kurum ihalede devre dışı bırakılarak yok edilmeye çalıştığı haber ve yorumlarıyla yalan ve yanlışların daha büyük kitle tarafından benimsenmesine çalışılmıştır.

THK’nın ihale dışı bırakıldığı hususu da gerçeği yansıtmamaktadır. 2021/58222 kayıt numaralı ihalede;  3 adet Beriev BE -200 10.000 Litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2.500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri ve 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7.500 litre kapasiteli helikopter Türk Hava Kurumu (THK) Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi-CMC Savunma Sanayi İş Ortaklığı’na verilmiştir.(5)

Ormanlarımıza yapılan sabotajı gizlemeye çalışanlar, yangın söndürmede yapılan diğer tüm unsurları görmezden gelerek, tartışmayı görev yapamaz durumda olan CL-215 tipi uçaklar ile sınırlı tutmuşlardır.  Yangınların büyük tahribata neden olmasının nedeni THK uçaklarının yangında kullanılmaması olarak gösterilmeye, bu yönde algı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Çıkan/çıkarılan yangınlar sayısı ve büyüklüğü ile yerleşim birimlerine yakınlığı gözönüne alındığında, kurtarıcı gözü ile bakılan THK 9 adet olan (6) uçaklarının tamamı yangında kullanılsa dahi önceden planlı bu yangınların sadece uçaklarla önüne geçilmesi mümkün görünmemektedir.  Önceden planlı bu yangınların yerleşim birimlerine yakın olması nedeniyle yangınla mücadelede can kayıplarına neden olunmaması için öncelik yerleşim birimleri yakınlarında çıkan yangınlara verilmiştir.

Yangınları planlayanlar bu durumu bildiklerinden/tahmin ettiklerinden  eş zamanlı olarak çıkarılan diğer yerlerdeki yangınlarla  (rüzgar, nem, sıcaklık gibi etkenlerle birlikte) geniş alanları etkilemesine neden olunmuştur.

Diğer ülkelerden yardıma gelen uçakların yangınlara müdahale etmeye başlamasından sonra ortaya atılan bir iddiada; THK’nın envanterinde olan uçakların Dünyada en çok kullanılan yangın söndürme uçakları olduğudur.  THK’nın envanterindeki 1969-1990 yılları arasında üretimi yapılan, 2009 yılında bünyesine kattığı Canadair CL-215 Bombardier amfibik uçaklardır.(4) ABD, Fas, Fransa, Hırvatistan, İtalya, İspanya, Kanada, Malezya ve Yunanistan gibi ülkelerin kullandığı  Canadair CL-415 tipi amfibik uçaklar ise 1994 yılında üretimine başlayan CL-215’e göre yeni teknolojiye ve daha fazla su alma kapasitesine sahiptir.(7)  Dış yapılarının benzerlik göstermesi nedeniyle bu uçaklar birbirine karıştırılmaktadır.

———————————————————————————————————————————–

1-https://www.vikingair.com/viking-aircraft/cl-215-cl-215t-and-cl-415 (erişim tarihi: 08.08.2021)

2-https://www.airliners.net/aircraft-data/canadair-cl-215-415/119 (erişim tarihi: 08.08.2021)

3-https://web.archive.org/web/20170930231743/https://aerialfirefighter.vikingair.com/aircraft/cl-215-aircraft (erişim tarihi : 22.08.2021)

4-https://tr.wikipedia.org/wiki/Canadair_CL-215#cite_note-2 (erişim tarihi: 22.08.2021)

5- https://www.thk.org.tr/haberdetaygetir.php?h_id=26(erişim tarihi: 10.08.2021)

6-http://thkgokcen.com.tr/hizmetler-yangin-sondurme.html(erişim tarihi:10.08.2021)

5-https://aerialfirefighter.vikingair.com/aircraft/fleet-history(erişim tarihi:10.08.2021)


Ormanlarımız Yakılırken Gaflet, Dalalet, Hıyanet – 2

Ormanlarımız Yakılırken Gaflet, Dalalet, Hıyanet – 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir