Bitcoin’e Küresel Güçlerden Doping

Amazon’un yıl sonuna kadar alıverişlerde Bitcoin kabul edeceği iddiası ardından kripto para birimleri değer kazandı.

İngiliz City A.M. gazetesinin, ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberinde, çevrimiçi perakende satış devi Amazon’un yıl sonuna kadar Bitcoin ile ödemeleri kabul etmek istediğini duyurması ardından, kripto para birimleri yukarı yönlü ivme kazandı.

Piyasaları destekleyen bir diğer gelişme ise uluslararası yatırım kuruluşu Jp Morgan’ın, müşterilerine kripto paralara erişim imkanı sağladığını duyurarak ve bu konuda adım atan ilk ABD bankası olması oldu. Goldman Sachs ise Avrupalı müşterilerine kripto paralara dayalı yatırım enstrümanlarına erişim imkanı getirdi. 

Twitter patronu Jack Dorsey de geçtiğimiz hafta dijital para biriminin sosyal medya şirketinin geleceğinin “büyük bir parçası” olduğunu söyledi ve dijital para biriminin Twitter ürün ve hizmetlerini dönüştürme potansiyeline vurgu yaptı. Bitcoin’e “internetin yerel para birimi” diyen Dorsey, BTC’yi alım satım, abonelik, Twitter Bahşiş Kutusu ve Süper Takip gibi yeni özellikler dahil olmak üzere mevcut Twitter hizmetlerine entegre etme planlarını açıkladı.

Geçen hafta, Tesla CEO’su Elon Musk’ın, şirketin kripto para madenciliğinin yüksek enerji kullanımı konusunda gerekli özeni gösterdiğinde Bitcoin’i kabul etmeye devam edeceğini söyledi. Musk, mayıs ayında Bitcoin ile ödemeleri askıya alarak keskin bir kripto satışına katkıda bulunmuştu.

Brokerler, açıklamaların bir arada ele alınmasının nihayet piyasayı mayıs ayındaki düşüşten bu yana sabit tuttuğu destek tabanından kaldırmaya yeterli olduğunu söylerken, verilerin aynı zamanda ağır açığa satış tasfiyelerine işaret ettiğini ve birçok yatırımcının açığa satış yapmaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündürdüğünü belirtiyorlar.

Dijital varlık platformu OSL’nin küresel ticaret Başkanı Ryan Rabaglia, “Son beş işlem seansında, önemli teknikler ve son zamanlardaki olumlu yorumlar tarafından yönlendirilen piyasada genel kısa vadeli yükseliş gördük. Son 24 saatte likide edilen 1,2 milyar dolarlık rekor bir açıkla, önümüzdeki haftanın görünümü ve momentumu olumlu” dedi. 

Bitcoin TSİ 18:15’te yüzde 11,89 artışla 38 bin 283 dolar seviyesine yükselirken haftalık artış yüzde 23,82 oldu.

Ehter ise son 24 saatte yüzde 9,55 artışla 2 bin 329 dolardan işlem gördü.

Kaynak: https://www.dunya.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir