Kekikten Ekonomiye 1 Milyar TL Katkı

Tadı, kokusu ve yağı ile önemli gelir getirici türlerden olan kekik, temmuz ayında ekonomiye olan katkısı ile de dikkat çekiyor.2020 yılında 69 milyon TL ihracat geliri elde edilen kekik, ülkemiz ekonomisine yaklaşık 1 milyar TL katkı sunmaktadır.
Orman Genel Müdürlüğü, ormanlarımızdan elde edilen gelir getirici türlere verdiği destekler ile hem orman köylüsüne hem de ülkemiz ekonomisine katkı sunuyor. Ormanlık alanlarımızın 343 bin 683 hektarında 54 bin 596 ton faydalanılabilir kekik bulunuyor. Temmuz ayından itibaren yapılan hasat ile hem yurt içinde hem de ihracatı ile yurt dışında değerlendiriliyor.
Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman fidanlıklarında fidan üretimi de gerçekleşen kekiğin geçtiğimiz yıl 233 bin adet fidanı üretildi. 2021 yılında ise 420 bin adet kekik fidanı üretilmesi planlanmaktadır.
Hasat edilen kekik yurt içinde büyük ölçüde baharat olarak, bunun yanı sıra kekik yağı ve kekik suyu ve kekik çayı şeklinde de tüketiliyor. Gıdadan, sanayiye pek çok alanda da kekikten faydalanılıyor.​

Kaynak: https://www.ogm.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir