TOGG, Türkiye’nin otomobili

Hükümetin önemli girişimlerinden birisi TOGG ile otomobil üretimine adım atmasıdır.

Türkiye’nin otomobil üretmesi dünyada yükselen güç olma yolunda ilerleyebilmesi için zorunluluktu. Hükümetimizi bu zorunluluğu yerine getirdiği için kutluyoruz.

TOGG’un kendi sitesinde belirttiği üzere ilk yıl planlanan üretim adedi 175 bin, 2032 de hedef 1 milyon binek araba.

Türkiye’nin kendi nüfusu 84 milyon, ulaşabileceği çevre pazarların nüfusu 1,5 milyar. Başlangıç yılı için 175 bin otomobil makul bir rakam, ancak 10 yıl ilerisi için 1 milyon adet araba yükselen güç olma yolu ile uyumsuz bir hedef.

On yıl uzun bir süre. Örneğin Milli Muharip Uçak için geliştirme ve üretme süresi de 10 yıl. Bugüne kadar otomotiv üretiminde tecrübe kazanmış Türkiye için 10 yıl sonraki Türk markalı Otomobil üretim hedefi en az 2 milyon olmalı. Kendi otomobilimizi dünyada tanıtmakta hızla ilerlemeliyiz. Bu tanıtımın önemli yan getirileri olacaktır. En başta Emperyalizme karşı mücadelede mazlum milletlerin Türkiye’ye güvenini artıracaktır.

Otomobil üretimini artırmak iki açıdan zordur: birincisi üretim tesisi ve servis ağı kurma maliyeti, ikincisi dünyada büyük rekabetin olduğu otomobil pazarlarında satışın zorluğu. Her iki zorluğu aşmak için mali güç gerekir. Hükümet yatırımı, İstanbul Kanalı gibi getirisi riskli proje yerine TOGG’a yapsa hem Türkiye çok güçlenir hem de kendi itibarı için çok daha akılcı hareket etmiş olur.

Emperyalizmin zayıfladığı günümüz dünyasında Türkiye başat güç olma yolunda hızla ilerleyebilir. Bu amaçla Hükümet içerde üretim ekonomisini kurma iradesini uygulamalı, dışarda da Avrasyacı dış politika gütmelidir.

İçerde üretim ekonomisi uygulamasıyla dışarda Avrasyacı tutumuyla hükümet 10 yıl içinde 2 milyon otomobil üretim ve satışı için gereken yatırım ve pazar imkânlarını da yaratabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir