OGM, Şehir Orman ve Mesire Yerlerine Ziyaretçilerini Bekliyor

Salgın süreci ile birlikte hayatımıza giren kısıtlamaların 01.07.2021 tarihi itibari ile kalkmasının ardından Ülkemiz genelinde normalleşme dönemi başladı.

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre daha önce kısıtlamalar sebebi ile kapalı olan park, bahçe, kamp alanı, piknik alanı, mesire yeri, şehir ormanı gibi yerlere dair kısıtlamalar da kaldırıldı. Böylelikle özellikle havaların ısınması ile birlikte vatandaşlar, buraları tekrardan dinlence ve eğlence amaçlı tercih edebilecek.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve halkımızın hizmetine sunulan Ülkemiz genelinde toplam 134 şehir ormanı, 1492 adet ise mesire yeri bulunmaktadır. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey “Orman Genel Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalarla 2002 yılında 92 olan mesire yeri sayısını günümüzde 1492 adete ulaştırdık. Ayrıca 134 şehir ormanını da halkımız hizmetine sunduk. Dinlence ve eğlence amacının yanında doğa sevgisini kazandırma ve ormanları koruma bilincini aşılama bakımından büyük önem taşıyan bu alanlar, ayrıca 30 bin kişiye istihdam sağlamakta ve ülkemiz ekonomisine 800 milyon TL katkı sunmaktadır.” dedi.

Havaların ısınması ile birlikte artan orman yangını tehlikesine de dikkat çeken Karacabey, orman yangınlarının %89 insan kaynaklı olduğunu belirterek, “OGM olarak biz yangınların yaşanmaması için tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Ama bu noktada vatandaşımıza da büyük sorumluluk düşüyor. İzin verilen alanlar harici orman içerisinde ateş yakmayalım, sigara izmariti atmayalım” diyerek uyarıda bulundu.

(Kaynak: www.ogm.gov.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir