Ihlamur İle Ekonomiye 30 Milyon TL’lik Şifa

Yazın kokusu, kışın ise şifası ile 7’den 70’e herkesin faydalandığı ıhlamurda hasat dönemi başladı. 

Kış aylarının vazgeçilmezi olan özellikle soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelen ıhlamur, ekonomik açıdan da önemli bir kazanç sağlıyor. Piyasadaki kilogram fiyatı 300 TL’ye kadar çıkan ıhlamur, orman köylüsüne yıllık yaklaşık 5 milyon TL, ülke ekonomisine ise yaklaşık 30 milyon TL katkı sunuyor. Geçtiğimiz yıl Mısır’dan Amerika’ya kadar uzanan 39 ülkeye ihraç edilen ıhlamurdan 1.5 milyon dolarlık döviz girdisi de sağlandı. Tıbbi ve aromatik bitkilerden biri olan ıhlamurun yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülürken, orman fidanlıklarında 2021 yılında 950 bin ıhlamur fidanı üretilmiştir. 

Özellikle kış mevsiminin vazgeçilmez içeceklerinden olan ve içeriğindeki manganez, uçucu yağ, saponin, tanen, C vitamini, sterol gibi maddeler sayesinde soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelen ıhlamur çayı, yatıştırıcı, idrar ve balgam söktürücü etkiye de sahiptir. Uykusuzluğa da iyi gelen ıhlamur çayı, gözler için de dinlendirici ve çapaklanmayı önleyen etkisi ile tercih ediliyor. Ihlamur ayrıca önemli bir süs bitkisi olarak sokaklarda, caddelerde ve parklarda yaygın olarak kullanılıyor. Görüntüsü, biyotik ve abiyotik faktörlere karşı direnci, hava kirliliğine ve yoğun trafiğe karşı toleransı nedeniyle şehir içi ve çevresinde uygun türlerden olarak değerlendiriliyor. 

Kış mevsiminde hemen hemen her evin başlıca içeceklerinden biri olan ıhlamurun üretimi Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yoğun olarak görülüyor. Türkiye’de Yalova, Bursa, Tekirdağ, Sakarya, İstanbul, Karabük, Balıkesir, Artvin, Zonguldak, Kocaeli, Düzce, Çanakkale, Bartın ve Samsun‘da yetiştiriciliği yapılıyor. Özellikle Bursa Karacabey, ıhlamur ormanları ile öne çıkıyor. Genel Müdürlüğümüz tarafından ıhlamur üretimini desteklemek amacıyla envanter ve planlama çalışmaları yürütülürken, eldeki verilere göre Türkiye ormanlarında 2020 yılı sonu itibariyle 22 bin hektar alanda 385 ton faydalanılabilir ıhlamur bulunuyor. Her yıl bahar aylarında çiçeklenen ıhlamur ağaçlarında hasat, genellikle çiçeklenme dönemlerini takiben haziran ve temmuz aylarında yapılıyor.

(Kaynak: www.ogm.gov.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir