Köye dönüşe yoğun talep dernek kurdurdu

“Köye dönüş” mottosuyla uzun yıllar faaliyet yürüten deneyimli bir ekiple kurulan Köye Dönüş Derneği İzmir’den yola çıkıyor. Aralarında çiftçi, küçükbaş ve büyükbaş yetiştiricisi, gazeteci, ekonomist ve öğretmen gibi bir çok farklı meslek grubundan uzmanların olduğu Köye Dönüş Derneği, köye dönmek isteyenlere rehber olacak.
Başkanlığını deneyimli tarım gazetecisi Mehmet Öztürk’ün yaptığı Seferihisar merkezli dernek, hem köye dönmek isteyenlere hem de köylerde daha yüksek standartlı yaşama destek olacak. İş insanları, gazeteciler, veteriner hekimler, öğretmenler, küçükbaş ile büyükbaş sektöründen üreticiler ve köye dönenlerin yer aldığı dernek, köy yaşamının kalkınması ve köylerdeki sosyal yaşam alanlarının arttırılması ile köylerde üretim yapan vatandaşların hayata katılımını desteklemeyi ve kent ile köy arasındaki ilişkinin sağlıklı ve faydalı bir biçimde yeniden kurulmasını hedefleniyor.

HEM KÖYÜ, HEM DE KÖYE DÖNMEK İSTEYENLERİ DESTEKLEYECEK

Köylerde tarım ve hayvancılık üretim kapasitesinin artması ve teknoloji kullanımın yaygınlaştırılmasının yanı sıra, turizme dönük çalışmalar da planlayan dernek, aynı zamanda üretim amaçlı köye dönmek isteyen kentlileri de destekleyecek.
Köye Dönüş Derneği’nin hedef kitlesinin, köyde yerleşik olup tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile geçimlerini sağlayanlar ile şehirde yerleşik olup köye yerleşmek veya köyle geçici bağ kurmak ve köy hayatındaki aktiviteleri gerçekleştirmek isteyen kişiler olduğunu anlatan dernek başkanı Mehmet Öztürk, “Derneğin hedef kitlesi geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Köyde yaşayanların, köye yerleşmek isteyen kentlilerin beklenti ve ihtiyaçlarını bilmemesi, kentte yerleşik kişilerin ise köy hayatına dair fikir ve tecrübelerinin olmaması derneğin çok yönlü faaliyetler gerçekleştirmesinin önünü açıyor. Bununla beraber kamu ve yerel yönetimler nezdinde farkındalık yaratmak ve bu kurumların bu alanlara dair sorumluluklarını hatırlatıcı çalışmalar yapmak derneğimizin faaliyetleri arasında yer alıyor. Köylerde üretilen tüm değerlerin, üretim süreçlerinin, yetiştiricilerin yaşamsal ihtiyaçlarının ve doğal üretim yollarının kamuoyu ile düzenli paylaşılması önem arz etmektedir” dedi.

“ÜLKEMİZ, TARIM VE HAYVANCILIK ÜLKESİDİR”


“Ülkemiz bir tarım ve hayvancılık ülkesidir” diyen Öztürk, açıklamasını şöyle sürdürdü: ” Elde olan potansiyelin güçlendirilmesi için politika becerilerinin geliştirilmesi elzemdir. Dernek, kentte yerleşik kişilerin köye dönüş süreçlerine dair politikalar oluşturulması, bu kesimlerin ekonomik, sosyal uyum, psikolojik, üretim süreçlerini öğrenmeleri gibi konularda desteklenmesi, diğer taraftan köyde yerleşik olan kişilerinde kentten göçenlerle sosyal uyumlarının sağlanması, psikolojik yönden desteklenmesi misyonuna sahiptir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir