FED VE ECB DAĞITTIKLARI PARALARI TOPLAYABİLECEKLER Mİ?

Yukarıdaki grafikler sırasıyla; Avrupa Merkez Bankası ve Federal Reserve’in sitelerinde yayınlanan en son tabloları. Bu tablolarda, her iki Merkez Bankasının aktif büyüklüklerinin son durumları bulunmaktadır.

Amerikan Merkez Bankası FED 2008 yılından sonra, Avrupa Merkez Bankası ise pandemi başlangıç tarihi olan Şubat 2020 tarihinden itibaren kurulduklarından bu yana en yüksek aktif boyutlarına ulaşmışlardır. Enflasyon, varlık alımları yöntemi ile piyasalara verdikleri paraları geri toplamak için baskı oluşturmaktadır. Grafikten de belli olacağı gibi Amerika Birleşik Devletleri dağıtılan paraları geri toplamak için 2013 yılında operasyon yapmışlar, ancak bunda başarılı olamamışlardı. Tablodan da görüleceği gibi pandemi öncesinden FED tekrar varlık alımlarına geri dönmek zorunda kalmıştı.

Emperyalist Atlantik dünyasının önümüzdeki dönem işi zor. ABD bu zorlukları, başta Çin olmak üzere Türkiye ve Rusya üzerinden yapılan baskı ile tüm Asya coğrafyasına baskı oluşturarak üzerinden atmaya çalışıyor. Tekrar eski günlerine dönmeye çalışıyor. Başta Asya ülkeleri olmak üzere, Latin Amerika, Afrika ve bunlara paralel olarak Avrupa ülkeleri de bu sürece dirençle karşı çıkıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir