Mevduatlarda dövizden TL’ye geçiş için bankalara zorunlu karşılık teşviki planlanıyor

TCMB’nin döviz mevduatlarından Türk Lirası mevduatlara geçişi teşvik etmek için bankalara zorunlu karşılıklarda düzenlemeye gidebileceği konuşuluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap KAVCIOĞLU’nun Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelmiş yılın ikinci yarısına ilişkin beklentiler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuştu.

TL’nin itibarını artırma konusunda bankalarla istişare ederek zorunlu karşılık düzenlemelerinde değişiklikler yapabileceği ve bankalarla iş birliği içinde çalışacağı mesajını vermişti.

ZORUNLU KARŞILIKLARA DAHA FAZLA FAİZ ÖDENMESİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Bloomberg HT’de yer alan habere göre söz konusu düzenlemelere ilişkin detaylar ortaya çıktı. Üç üst düzey kaynağın verdiği bilgilere dayanarak yayınlanan haberde, toplantıda TCMB’nin, mevduatlarda dövizden Türk Lira’sına geçişi teşvik etmek için bankalara zorunlu karşılıklar konusunda buna destek verecek düzenlemelerin yapılabileceği belirtildi.

Buna göre banka bazında müşterilerin tuttukları döviz tevdiat hesaplarından Türk lirası mevduatlara geçiş oranında kademeli olarak zorunlu karşılıklara daha fazla faiz ödenmesi değerlendiriliyor.

TCMB’nin bu konuda bankacılara Türk lirası cinsinden yeni, cazip enstrümanlar geliştirilmesi için çalışma yapılması yönünde mesajlar verdiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir