G7 zirvesinde Çin’e rakip alt yapı finansman planı kabul edildi

G7 ekonomilerinin liderleri iki yıla yakın bir süredir ilk kez İngiltere’de gerçekleşen G7 Liderler Zirvesi’nde yüz yüze bir araya geldiler. İngiltere, ABD, Almanya, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7 birliğinin dün başlayan zirvesinde ana gündem Çin, Rusya, COVID-19 salgını ve iklim kriziydi. G7 maliye bakanlarının uzlaştığı ve bazı itirazlar olan uluslararası vergi reformu da liderlerin önemli gündem maddeleri arasındaydı. İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı 11-13 Haziran tarihli zirve Cornwall’da bir araya gelen binlerce iklim aktivisti ve COVID-19 salgınında eşitlik isteyen vatandaşların tepkileri gölgesinde gerçekleşmeye devam ediyor.

Beyaz Saray bilgi notuna göre, Biden ve diğer G7 liderleri zirvenin ilk gününde en az yüzde 15 asgari kurumlar vergisine ortak destek verecek. Ayrıca iki ayaklı yeni vergi reformunun dev şirketlerin faaliyetlerini gerçekleştirdikleri ülkelerde vergilendirilmesini sağlayacak bir bölüm de bulunuyor. G7 liderleri tarafından desteklenirse, birçok ülkenin Amazon, Google, Facebook gibi çoğu ABD merkezli olan dev teknoloji şirketlerini vergilendirmek için muhtelif olarak uygulamaya başladığı Dijital Hizmet Vergileri’nin askıya alınması gerekiyor.

G7 liderler zirvesinde altyapılarını iyileştirmek için yatırım yapmak isteyen gelir düzeyi düşük ülkeler için Çin’e alternatif bir destek planı oluşturulmasına karar verildi ABD Başkanı Joe Biden, destek verdikleri “Dünyayı Yeniden Daha İyi İnşa Et” planının Çin’in geliştirdiği Bir Kuşak, Bir Yol Programı’na daha iyi bir alternatif sunmasını amaçladıklarını söyledi.  Çin’in Bir Kuşak, Bir Yol Programı, çok sayıda ülkede ulaşım altyapısının iyileştirilmesine finansman desteği sağladı. ABD, Çin’in bu programını “borç diplomasisi” olarak suçlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir