Rusya’dan dolara karşı kritik hamle!

Rusya’nın 2018’den beri yürüttüğü doların etkisini azaltma çalışmalarına Rusya Ulusal Varlık Fonu da dahil oldu. Rusya Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre Ulusal Varlık Fonu, 5 milyar doların 4 milyarını yuana ve 1 milyarını avroya çevirerek dolara bağımlılığı azaltma yolunda ilk adımını attı.

Ayrıca, 1 milyar dolardan fazla sterlin varlığı da yuan ve avroya çevrildi.

Rusya Ulusal Varlık Fonu’nda doların hacmi 34.8 milyar, sterlinin hacmi 7.5 milyar seviyesine düşerken, yuan hacmi 143.9 milyara yükseldi.

Hedef: doları sıfırlamak

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov daha önce yaptığı açıklamada Ulusal Varlık Fonu’nda bulunan dolar rezervini sıfıra indirmek istediklerini belirtmişti. Haziran ayı içinde bu hedefe ulaşılabileceği belirtiliyor.

Bakan aynı zamanda fondaki hisse yatırımlarının %35’ini oluşturan dolar hisselerinin tamamından çıkmaya karar verdiklerini ifade etti.

Dolar miktarının sıfıra ulaşmasıyla Ulusal Varlık Fonu varlıklarının %40’ının avroda, %30’unun yuanda, %20’si altında, %5’inin yende ve %5’inin sterlinde ifade edildi.

Kaynak: Bloomberg HT, Sputnik

Ekopolitika duyurmuştu

Rusya’nın 2018’de başlattığı doların etkisini azaltma çalışmaları, Rus ekonomisini yaptırımlara karşı daha dayanaklı hale getirmeyi amaçlıyor. Rusya, dolar kurunun ABD tarafından yaptırım aracı olarak kullanıldığını açıkça ifade ediyor.

EKOPOLİTİKA YORUMU

Rusya Ulusal Varlık Fonu tarafından yapılan bu işlemin öne çıkardığı iki nokta vardır.

Birincisi, dolar önemli bir yaptırım aracıdır. Merkez Bankası rezervlerinde kur müdahalelerine karşı dayanıklılığı arttıracak kadar dolar bulunması gerekir, bunun yanında ülke ekonomisi içinde doların payının azaltılması ABD yaptırımlarının ve finansal saldırıların önüne geçmek için acil bir gerekliliktir. Doların azaltılması hem Türk lirası cinsinden varlıkların arttırılması hem de başka döviz birimleri cinsinden varlıkların arttırılmasıyla mümkündür. Son birkaç yıldır bu konuda kat edilen önemli gelişmelerin yanında Rusya’nın bu adımı da doların alternatifleri olduğunu daha kuvvetli şekilde göstermiştir.

İkincisi, Rusya döviz azaltma stratejisinde AB ile yaşanan gerginlikler ve AB’nin yaptırım tehditleri karşısında kimi zaman avroyu da azaltma yönünde bir eğilim gösterdiyse de bugün dolar ve sterlini azaltırken, yuan ve avroyu arttırma stratejisini izledi. Bu, Rusya’nın topyekûn bir “Batı” bakış açısı taşımadığını açıkça gösteriyor. Zira yaptırımların ve tehditlerin esas kaynağı ABD olarak tespit edilmiş durumda. İngiltere de ABD’nin önemli bir stratejik müttefiki. AB ise, kimi zaman ABD ile çıkarları çatışan bir ara kuvvet konumunda. Bu yüzden Rusya’nın ticari ve finansal ilişkilerinin yönü açısından ABD’ye alternatif olma potansiyeli taşımasının yanında, gerektiğinde ABD’ye karşı önemli bir müttefik olma potansiyeli de taşıyor. Bu durumda, doların yani ABD’nin gücünü kırmak için mücadele ederken Rusya, potansiyel müttefikler olarak yuana ve avroya yani Çin’e ve AB’ye yöneliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir