Ağrı’da Altın Keşfi

Son Dakika! Ağrı’da 20 ton altın rezervi tespit edildi.

Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Mollakara köyünde altın üretimi yapacak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Koza Altın İşletmeleri’nin Mollakara Altın-Gümüş Tesisi’nin temeli törenle atıldı. 160 milyon dolara mal olacak ve yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği tesisin temel atma törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bölgede piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın ile 2,8 milyon dolar değerinde 3,5 ton gümüş tespit edildiğini açıkladı.

Mollakara Altın-Gümüş Tesisi’nin temel atma töreni yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ağrı Valisi Osman Varol, TMSF Başkanı Muhittin Gülal, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, milletvekilleri, kurum amirleri ve köylülerin katıldığı törende ilk olarak yörede yapılacak çalışmayla ilgili bilgi verildi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Koza Altın İşletmeleri’nin 6’ncı üretim tesisini Ağrı Diyadin’de kuracaklarını söyledi. Mollakara köyünde önemli bir rezerv olduğunu vurgulayan Gülal, “Ülkemize, çok ciddi ekonomik katkı sağlayacak bir rezerv var. Bölge için önemli bir istihdam kapısı olacak. Bizim tesislerde 500-600 kişi çalışacak” dedi.

Kaynak: CNN TÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir