ABD Hazine Bakanı Yellen’dan faiz mesajı

Küresel piyasalar pandeminin etkileri azaldıkça enflasyonda yaşanan tırmanışın, ABD Başkanı Joe Biden’ın devasa harcama paketleri ile gelecek yıllarda kalıcı hale gelip gelemeyeceğini tartışırken, konuya ilişkin önemli bir değerlendirme ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan geldi.

Londra’da düzenlenen G-7 maliye bakanları toplantısının dönüşünde pazar günü Bloomberg News’e konuşan Yellen, “Aslında biraz daha yüksek bir faiz ortamının oluşması hem toplum hem de Fed açısından bir artı olacaktır” dedi.

Biden’ın paketlerinin harcamaları her yıl yaklaşık 400 milyar dolar artıracağını belirten Yellen, bu rakamın enflasyonu hedefin üzerine kalıcı olarak çıkarmaya yeterli olmayacağını savundu.

“Normal faiz ortamına geri dönüş istiyoruz”

Yellen, kurtarma paketi nedeniyle fiyatlarda yaşanacak her türlü atağın etkisinin gelecek yıl ortadan kalkacağını öngördü. Aynı zamanda eski Fed başkanı da olan Yellen, “On yıldan beri çok düşük enflasyon ve çok düşük faiz oranlarıyla mücadele ediyoruz” dedi ve “Normal bir faiz oranı ortamına geri dönmelerini istiyoruz ve bu da işleri biraz kolaylaştıracaksa, kötü bir şey değil, iyi bir şey” diye ekledi.

Yellen, “Gelecek paketlerden vazgeçmeyeceğim. Bunlar teşvik olarak değil, ekonomimizin uzun süredir devam eden ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan yatırımlar olarak tasarlandı” ifadelerini kullandı.

ABD’de cuma günü açıklanan veriler, tarım dışı istihdam artışının mayıs ayında hız kazandığını ve işsizlik oranının da yüzde 5,8’e gerilediğini ortaya koydu.

ABD’de tüketici enflasyonu nisan ayında yıllık bazda yüzde 4,2 artış kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir