TOGG’da Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu’nun payı arttı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Olağan Genel Kurul toplantısında alınan sermaye artırım kararı sonrasında halka açık şirketler Vestel, Turkcell ve Anadolu Grubu paylarının yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseldiğini açıkladı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ (TOGG) paylarında değişiklik yaşandı. Kamunun desteği de bu sayede artmış oldu.

Vestel, Turkcell ve Anadolu Grubu Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ayrı ayrı yaptıkları açıklamada mevcut diğer ortakların bugüne kadar yapmış oldukları sermaye avansı ödemelerinden karşılanan artırım sonrasında TOGG’daki ortaklık paylarının ayrı ayrı yüzde 22,8’e yükseldiğini ifade etti.

3 şirket ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarında Kök Ulaşım Taşımacılık A.Ş.’nin TOGG sermayesinde kalan yüzde 2,9 oranındaki payının yüzde 0,2’lik kısmının nominal bedelden satın alınmasıyla nihai paylarının ayrı ayrı yüzde 23’e ulaştığını belirtti.

Böylelikle Vestel, Turkcell ve Anadolu Grubu’nun payları yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseldi.

Ortak girişim grubunda yer alan BMC’den konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

TOGG’da sermaye artırımı kararı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ, 31 Mayıs 2021 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında alınan karar ve TOGG esas sözleşmesi hükümleri çerçevesinde; ödenmiş sermayesinin tamamı daha önce yapılan sermaye avanslarının sermayeye ilave edilmesi suretiyle nakden 846,8 milyon TL artırılarak 150 milyon TL’den 996,8 milyon TL’ye çıkarıldığını duyurdu.

TOGG açıklamasında ise KÖK Ulaşım’ın TOGG’daki hisselerinin, pay sahipleri sözleşmesi çerçevesinde mevcut ortaklarca başlatılan satın alma süreci devam ettiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir