Karşılıksız çek sorunu

Karşılıksız çek sorunu uzun süredir konuşuluyor ancak çözülemiyor. 6 Mayıs 2021 tarihli Aydınlık’ta Recep Erçin Çek Yasası Mağdurları Temsilcisi Haydar Zirek’in konuyla ilgili yakınmalarını yazmış.  Sayın Zirek’e katılıyorum, karşılıksız çek sahiplerinin hapisle cezalandırılması yanlıştır, tahsilat sorununu da çözmez.

Sorunu iki parçaya bölelim:

I.                     Bugüne kadar oluşan karşılıksız çek sorunu nasıl çözülür

II.                   Bugünden sonra karşılıksız çek sorunu nasıl önlenir

Bugüne kadar oluşan karşılıksız çek sorunu nasıl çözülür:

Konuyla ilgili bir mağdur yok, iki mağdur var: çekini ödeyemeyenler ve aldığı çeki tahsil edemeyenler. Ödemeyene af diğer tarafa ceza olarak yansır.

Önce ilkeyi koyalım: Ticaret ciddi bir faaliyettir. Çeki yazanın ödememek için hiçbir gerekçesi kabul edilemez. Mal varlığıyla çekten sorumludur. Gerekçe öne sürerek başkasını mağdur edemez.

Bu ilkeye bağlı kalarak çözüm şöyle olabilir:

Çözüm 1. Çeki yazanın varlığından veya gelecekteki gelirinden icra yoluyla en kısa zamanda çek tutarı bir kerede veya taksitli tahsil edilir.

Çözüm 2. Elinde karşılıksız çek olanlar çeki Maliye’ye ciro eder çekin bedelini vergi borcuna saydırır, Maliye’ de taksitlendirmeyle çeki tahsil eder.

Bugüne kadar olan oldu, bundan sonra karşılıksız çek sorunu nasıl önlenir:

Vadeli çek bireylere ve şirketlere para basma yetkisi vermekle eşdeğerdir. Çeki yazan kendine istediği miktarda ve vadede bedava kredi veriyor. Ayrıca vadeli çek kripto paraya da benziyor. Karşılıksız çıktığı zaman bir anda değerini kaybediyor. Üstelik ticari ödemelerde ciro edilerek de kullanılıyor.

Çok riskli olan vadeli çekle ödeme yöntemine son verilmelidir, vadeli çek kullanımı ticari hayattan çıkarılmalıdır.

Çek sadece günlük ödeme aracı olarak kullanılır.

Günlük çek karşılıksız çıkarsa çek sahibi dolandırıcılık yapmış sayılır ve savcılığa bildirilir.

Bugüne kadar oluşan çek mağduriyetlerinin müsebbibi ticaret hayatında vadeli çek kullanımına izin veren devlettir. Devlet vadeli çek kullanımını iptal ederek gelecekte tekrarlayacağı muhakkak olan bu tip mağduriyetleri önlemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir