TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Enflasyonun 2021 Sonunda Yüzde 12.2 Olarak Gerçekleşeceğini Tahmin Ediyoruz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2021 yılının ikinci enflasyon raporunu sundu. Raporda, 2021 yıl sonu Enflasyon tahmini Merkez Bankası’nın bir önceki tahmini olan yüzde 9,4’den yüzde 12,2’ye yükseldi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Taviz vermeden sıkı duruşu sürdüreceğiz” mesajını verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu 2021-II’nin tanıtımı amacıyla basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Küresel ekonomi toparlanmaya devam etmektedir. Önemli ihracat pazarlarımızda belirgin bir iyileşme öngörülmektedir. Yükselen küresel enflasyon beklentileri dalgalanmaya yol açıyor. Para politikasında ihtiyatlı duruşun öneminin arttığı bir döneme girdiğimizi değerlendiriyoruz. Gelişmekte olan ülkelerde şubat’tan itibaren portföy hareketleri çıkış yönüne dönmüştür. İktisadi faaliyet geçmiş öngörülerimizde büyük ölçüde uyumlu bir şekilde 2020 son çeyrekte güçlü seyrini korudu. Yurtiçi talep oldukça güçlü bir ivme sergilemiştir. Salgının kısıtlayıcı etkilerine rağmen sanayi ve ciro endeksleri artışını sürdürdü. İmalat sanayinin genelinde olumlu bir seyir izlenmektedir. Önümüzdeki dönemde salgının gidişatı ve aşılamaya bağlı olarak iktisadi faaliyette her iki yönde riskler bulunmaktadır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin yavaşlayacağı tahmin edilmektedir. İşsizlik oranının yüksek seyrini koruduğu görülmektedir. Sanayi firmalarının yatırım iştahı olumlu sinyaller vermektedir. Yatırım talebi ilk çeyrekte güç kazanmıştır. Güçlü iç talep ve artan emtia fiyatları ithalat faturasını olumsuz etkilemektedir. Mevcut eğilimler yılın ilk çeyreğinde yataylaşan cari dengenin ikinci çeyrekten itibaren iyileşmeye başlayacağına işaret etmektedir. Vaka sayılarının azaldığı bir görünümün turizm faaliyetleri ve dış dengeyi destekleyeceğini öngörüyoruz. Altın ithalatı Mart’ta tarihsel ortalamanın altına indi. Tedarik sorunları bazı sektörlerde hammadde ve ekipman yetersizliğine yol açarak, üretim ve ihracatı etkilemektedir. Yılın ikinci yarısında arz kısıtlarının da zamanla giderileceğini tahmin ediyoruz. Öngörülenin üzerinde bir performans sergilediğimiz ihracatta gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Kredilerin büyüme hızı ve ve kompozisyonu kritik önemdedir.

İthalat fiyatlarında belirgin artışlar enflasyonu yükseltti

2020 yılının 3. çeyreğinden başlayarak kredi büyümesi önemli ölçüde yavaşlamış, ocak sonundan itibaren yeniden artış eğilimine girmiştir, son dönemde ılımlı bir seyir göstermektedir. Geçtiğimiz 3 aylık dönemde Merkez Bankası fonlaması API ve swap işlemleri kanalıyla yapılmış, gecelik faizler Merkez Bankası politika faizi etrafında oluşmuştur. Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüş önceliğiyle kararlılıkla sürdürülmesi, oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir. Dezenflasyon odaklı para politikası duruşu kritik önem arz etmektedir. Tüketici enflasyon sepetinde yapılan ağırlık güncellemesinin Ocak tahmin patikasına etkisinin Nisan’da 0.5 puana ulaştıktan sonra, kademeli azaldıktan sonra yıl sonunda ortadan kalkacağı öngörülmüştür. Enflasyonda ilkk çeyrekte görülen yükselişte temel mal ve enerji grupları öne çıkmıştır. Çekirdek göstergelerin eğilimleri bir miktar iyileşmekle birlikte yüksek seyretmeye devam etmiştir. Enflasyon eğiliminin Nisan’da da iyileşmeye devam etmekle birlikte, yüksek düzeylerini koruyacağını öngörmekteyiz. Çıktı açığı göstergeleri yılın ilk çeyreğinde talep yönlü enflasyon beklentilerininin sürdüğüne işaret etmektedir. Mart ayında yapılan ilave sıkılaştırmanın kredi ve iç talep üzerindeki sınırlayıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği, enflasyon üzerindeki talep yönlü baskıların hafiflemeye başlayacağını öngörmekteyiz. İlk çeyrekte yıllık enflasyon üzerindeki birikimli döviz kuru etkileri kısmen hafiflerken, ithalat fiyatlarında belirgin artışlar enflasyonun yüksek seyrinde önemli rol oynamıştır.

Enflasyon hedefimiz yüzde %5

Referans fiyat uygulamları kapsamında fiyatları zamana bağlı olarak uyarlanan belirli kalemlerde döviz kurundaki değer kayıplarının gecikmeli etkileri enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Eşel mobilin sınırlayıcı etkisine rağmen uluslararası emtia fiyatlarındaki artışa bağlı olarak maliyet unsurları önemini korumaktadir. Arz sıkıntılarının ne kadar süreceğine dair belirsizlikler söz konusu olmakla birlikte, yılın ikinci yarısında kademeli hafiflemesini bekliyoruz. Ham petrol fiyat projeksiyonları yukarı yönlü güncellendi. Merkez Bankası’nın Ocak ayında 54,4 dolar olan petrol fiyat tahmini, 64,4’e çıktı. Gıda enflasyonu varsayımlarını 2021 ve 2022 yılları içinj yukarı yönlü güncelledik. Enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 12,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.(önceki 9,4), Enflasyonun 2022 yıl sonunda yüzde 7,5 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2021 yılı sonunda yüzde 10,0 – yüzde 14,4 aralığında (ortak noktası yüzde 12,2) gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Enflasyonun orta vadede yüzde 5,0 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz. Enflasyonda düşüş olana kadar sıkı duruş büyük bir kararlılık ve sabırla sürecek. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü işaretler oluşana kadar politika faizi gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde oluşmaya devam edecek.”

Nisan ayında enflasyonun yüzde 17 olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Nisan ayından enflasyonun yüzde 17 civarında gerçekleşmesini beklediklerini ve Nisan ayından sonra enflasyonun aşağı yönlü olacağını öngördüklerini ifade etti. Kavcıoğlu, çalışmalarını bu yönde yapmaya devam ettiklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir