Çin, ABD ve Japonya’yı Çin’in içişlerine karışmaması için uyardı

Çin, Cumartesi günü ABD ve Japonya’yı Çin’in içişlerine karışmayı ve Çin’in çıkarlarına zarar vermeyi derhal durdurmaya çağırdı.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Gıng Şuang’ın yaptığı açıklamada, “ABD ve Japonya’yı Çin’in endişelerini ciddiye almaya, Çin’in ilkelerine uymaya, Çin’in içişlerine karışmayı ve Çin çıkarlarına zarar vermeyi derhal durdurmaya çağırıyoruz. Çin, egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını kararlılıkla savunmak için gerekli tüm önlemleri alacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri sözcü, görüşmelerden sonra yayınlanan, Tayvan, Diaoyu Adaları, Hong Kong, Sincan ve Güney Çin Denizi ile ilgili konulardaki endişelerini dile getiren ABD-Japonya ortak liderlerinin açıklaması üzerine karşı açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, Tayvan ve Diaoyu Adaları’nın her ikisinin de Çin toprağı olduğunu belirten Dışişleri sözcüsü, Hong Kong ve Sincan ile ilgili sorunların tamamen Çin’in iç işleri olduğunu ve Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki adalar ve etrafındaki sular üzerinde tartışılmaz bir egemenliğe sahip olduğunu ekledi.

Bunun yanında,  ABD-Japonya ortak liderlerinin açıklamasının Çin’in içişlerine büyük ölçüde müdahale ettiği ve uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normları ciddi şekilde ihlal ettiği vurgulandı.

Gıng , ABD ve Japonya’nın “özgür ve açık” ifadelerini kullanırken aslında klikler oluşturmak istediğini ve blok çatışmasını körüklemek için birbirleriyle yarıştığını söylendi. “Bu anakronik hareket, bölgedeki ve ötesindeki ülkelerin ezici çoğunluğunun paylaştığı barış, kalkınma ve işbirliği arzusuna ters düşüyor. “ifadelerini kullandı.

Kaynak : chinadaily

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir