Türkiye’de Patent Başvuruları Yüzde 26 Arttı.

Türkiye, geçen yıl Avrupa Patent Ofisi’ne yapılan patent başvurularında en çok artış kaydeden ülke oldu. Türkiye’nin 2019’da 471 adet olan patent başvurusu, 2020 yılında yüzde 26’lık artışla 594’e yükseldi.

Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından her yıl hazırlanan patent raporunun 2020 yılı sonuçları açıklandı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve 30’un üzerinde ülkenin yer aldığı EPO 2020 raporuna göre, COVID-19’un patent başvuru sayılarına olumsuz anlamda bir etkisi olmadı. Rapora göre, 2019 yılında 181 bin 406 adet olan toplam patent başvuru sayısı, 0.7’lik bir artışla 2020’de 180 bin 250’ye yükseldi.

“Katma değerli sektörlere odaklanılmalı”

Rapor sonuçlarını değerlendiren Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, yayınlanan bu veriler aslında önemli bir uyarıcı ve yol gösterici nitelikte olduğunu söyledi. Türkiye’nin patent sayısının artırılması için katma değerli sektörlere odaklanılması ve büyük işletmelerin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Yamankaradeniz, Ar-Ge’ye yapılan yatırımların da dünya standartlarına getirilmesi ve patent veri tabanlarından bilgi üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Rapora göre, sağlık sektöründe dinamiklerinin değişeceği ve yeni iş modellerinin gelişeceğini aktaran Yamankaradeniz, “Giyilebilir teknolojiler ve mobil sağlık uygulamalarının yaygınlaşması hastalıkların önlenmesine, teşhisine ve tedavisine yönelik gerçek zamanlı veriler sağlayacak. Başta akademik kurumlarla olmak üzere çeşitli kuruluşlarla iş birlikleri üzerine kurulu Ar-Ge modeli öne çıkacak. Bu noktada sağlık ekonomisinin ülke ekonomisine sağladığı katma değeri göz önünde bulundurursak, Türk bilim insanlarının yaptığı buluşların korunması ve geliştirdikleri yeni ürünler ve tıp sektöründeki Ar-Ge çalışmalarının patentlenmesi büyük önem taşıyor.” değerlendirmesini yaptı.

dunya.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir