ABD Teknoloji tekelini korumak için 7 Çinli şirketi kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, 7 Çinli süper bilgisayar şirketinin kara listeye alındığını duyurdu. Listede adı geçen şirketlere birtakım suçlamalar yöneltildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘istikrarı bozan askeri modernizasyon çabaları’, söz konusu şirketlerin kara listeye alınmasına gerekçe olarak gösterildi.

Bakanlık kara listeye alınan şirketlerin, Tianjin Phytium Bilgi Teknolojisi, Şangay Yüksek Performanslı Entegre Devre Tasarım Merkezi, Sunway Mikroelektronik, Ulusal Süper Hesaplama Merkezi Jinan, Ulusal Süper Hesaplama Merkezi Shenzhen, Ulusal Süper Hesaplama Merkezi Wuxi ve Ulusal Süper Hesaplama Merkezi Zhengzhou’nun yer aldığını aktardı.

Açıklamada, Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu’nun (BIS), ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetler yürüttüğü gerekçesi ile 7 Çin merkezli süper bilgisayar şirketini kara listeye eklediği aktarılarak, “Bu kuruluşlar, Çin’in askeri aktörleri tarafından kullanılan süper bilgisayarlar, istikrarı bozan askeri modernizasyon çabaları veya kitle imha silahları (KİS) programlarıyla ilgileniyor. “denildi.

Çin’den açıklama gecikmedi

Çin Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin “Çin tarafı gerekli karşı tedbirleri alacak ve Çinli şirketlerin hak ve menfaatlerini kararlılıkla koruyacak.” açıklamasını yaptı.

Bakanlık Sözcüsü Cao Licien, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Washington yönetiminin söz konusu şirketleri kara listeye almasına ilişkin, “ABD’nin kendi teknolojik tekelini, egemen konumunu korumak ve Çin’in kalkınmasını dizginlemek için bir kez daha ulusal güvenlik kavramını genişleterek Çinli şirketlere baskı yaptığını” söyledi.

Ülkesinin ABD’nin tutumuna kararlılıkla karşı çıktığını belirten Cao, “Çin tarafı gerekli önlemleri alacak ve Çinli şirketlerin hak ve menfaatlerini kararlılıkla koruyacak.” dedi.

Cao, ABD’nin Çinli teknoloji şirketlerin ilerlemesini engellemeye yönelik baskılarının Çin’in kendi teknoloji ve inovasyonunun ilerlemesini önleyemeyeceğini, aksine bu konuda sahip olduğu kararlılık ve iradeyi artıracağını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir