Çin acımadı: Tekelleşme ile mücadelede Alibaba’ya rekor ceza

Çin, büyük teknoloji şirketlerinin tekelci uygulamalarının önüne geçmek için yeni düzenlemeleri, 8 Şubat’ta yürürlüğe koymuştu. Çin Rekabet Kurumu, Alibaba için başlatılan rekabet soruşturmasını sonuçlandırdı. Çinli perakende devi Alibaba’ya, pazardaki hâkimiyetini yıllardır kötüye kullandığı gerekçesiyle 18,2 milyar yuan yani yaklaşık 2.75 milyar dolarlık rekor ceza kesildi.

Jack Ma’nın 2020 Ekim ayında ülkedeki düzenleyici kanunları eleştirmesi Alibaba’nın iştirakleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında gerilime yol açmıştı.

Tarihin en büyük halka arzı olması beklenen, Alibaba’nın finansal teknoloji kolu Ant Group’un işlemlerinin düzenleyici kurum onayları nedeniyle gecikmesiyle birlikte Jack Ma, katıldığı kamuya açık bir etkinlikte yönetmeliklerin inovasyonu engellediğini ve reform gerektiğini söylemişti.

Borç seviyeleri ile ilgili yeni düzenlemeler önerildi.

Parekende yatırımcılarının 3 trilyon dolarlık rekor talebinin ardından Çin’in dört üst düzey finansal regülatörü Jack Ma ve Ant’ın iki üst düzey yöneticisiyle toplantı yapmış, potansiyel finansal riskleri ve şirketlerin yükselen borç seviyelerini dizginlemek için daha sıkı düzenlemeler önermişti. Ma, bu demeçlerinin ardından yaklaşık 3 ay gözlerden kaybolmuştu.

3 Kasım tarihinde Ant halka arzı askıya alınırken Çin internetteki pazar yerleri ve ödeme hizmetlerine yönelik denetimlerini sıkılaştırarak Alibaba ve Tencent gibi devlere tekelleşmeye yönelik eylemlere müsamaha göstermeyeceğini belirterek uyarıda bulunmuştu.

Çin Merkez Bankası da Ant’ın borçlanma ve diğer tüketici finans işlerini yeniden düzenlemesi gerektiğini belirtirken, şirket yeniden yapılandırma planları kapsamında bir finansal holdinge dönüşüm için yetkililerle anlaştıktan sonra 37 milyar dolarlık halka arzını gerçekleştirdi.

Çin tekelleşme ile mücadelede kararlı

Ancak Çinli piyasa yapıcıları ülkedeki tekelleşme karşıtı yasaları daha da sıkılaştırarak özellikle pazaryerleri üzerindeki denetimini artırmaya devam etti ve Ant’ın da sahibi olan Alibaba’ya 2.75 milyar dolarlık rekor ceza geldi.

SAMR, 12 Mart’ta aralarında Tencent, Çinli arama motoru Baidu Inc, Didi Mobility ve Softbank’ın da bulunduğu 12 şirkete tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle 77’şer bin dolar para cezası kesildiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir