Asya için Boao Forumu (BFA): Asya ekonomileri arasında serbest ticaret bağları güçlendirilmeli

BFA tarafından  Ocak ayında yayınlanan bir rapora göre, Asya için Boao Forumu (BFA), serbest ticaret anlaşmalarını (STA) büyük Asya ekonomileri arasında birleştirmek ve entegre etmek için STA kapsamını genişletmek ve Asya ekonomik entegrasyonu için yeni bir plan geliştirmek için çağrıda bulundu.

BFA’DAN ÖNEMLİ ÖNERİLER

Raporda, Asya ekonomilerinin temel kamu mallarının ticaretine, engellenmemiş tedarik zincirlerine ve dijital ticarete odaklanarak STA kuralları üzerindeki çalışmaları geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda rapor, bölgedeki işletmelere ve insanlara daha fazla avantaj sağlaması  için Asya STA’larının kullanım oranını artırmayı, ülke içi politikaları serbest bırakma yoluyla reformu  teşvik etmeyi ve STA’larla uyumlu hale getirmeyi önerdi.

Asya ekonomilerinin, ülkelerin ulusal koşulları ışığında yüksek standartlı ve geleceğe yönelik Asya serbest ticaret alanlarının inşasını hızlandırması ve çok taraflı ticaret sistemi reformuna Asya’nın çözümlerini sağlaması gerektiği vurgulandı.

BÖLGESEL İŞBİRLİĞİNE TEŞVİK VURGUSU

BFA Genel Sekreteri Li Baodong, COVID-19 salgını karşısında, Asya ülkelerinin bölgesel ekonomik büyümeye yeni bir ivme kazandırmak için birlikte çalışmaları ve STA’lar gibi bölgesel işbirliği düzenlemelerini aktif olarak teşvik etmeleri gerektiğini söyledi.

BFA başkan yardımcısı Zhou Xiaochuan, son zamanlarda varılan bir dizi ikili ve çok taraflı ekonomik ve ticari anlaşmanın salgının ortasında dünyanın parlak çalışmaları haline geldiğini belirtti. Zhou, Dünya Ticaret Örgütü reformunu ve çok taraflı ticaret kurallarının yeniden şekillendirilmesini kolaylaştırmak için Asya ekonomilerinin STA’lara daha yüksek düzeyde ve daha geniş kapsamda katılmasını teşvik etmek için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

ASYA İÇİN BOAO FORMU NEDİR ?

Asya için Boao Forumu, bir tür sivil toplum forum organizasyonudur. Boao Forumu bünyesinde, Asya’nın ve diğer kıtaların hükümet, iş dünyası ve akademi liderlerini bir araya getiren üst düzey forumlar düzenlenir. Bunlar, konuk oldukları forumlarda bu çok dinamik bölgenin ve genel anlamda dünyanın en can alıcı sorunları üzerinde görüş alışverişinde bulunur, bu çerçevede vizyonlarını paylaşırlar. Nitekim bazı çevreler bu işlevi dolayısıyla Boao Forumu’n, işlevini biraz da basitleştirerek “Asya’nın Davos”u olarak nitelendiriyorlar.

Kaynak:  en.people.cn, turk-internet.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir