Batılı Ödeme Sistemlerine Tekelci Olmayan Alternatif

Geçtiğimiz hafta Rusya Merkez Bankası Dijital Para ve Ödeme Sistemleri Eski Müdürü Maria Krasenkova’nın ekopolitika.com için yazdığı yazıyı “Dolar Sistemine Avrasya Alternatifi” başlığıyla yayınlamıştık. Yazıda Rusya’nın Batı kontrolünde bir ödeme sistemi olan Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) ödeme sistemine alternatif bir sistemi hayata geçirmeye başladığı ve bu girişimin Türkiye için de fırsatlar barındırdığı vurgulanıyordu.

Bugün Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, Rus haber ajansı RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada dijital para birimleri ve blockzincirindeki gelişmeler sayesinde SWIFT’e alternatif bir ödeme sistemi geliştirilebileceğini söyledi.

Teknolojik gelişmelerin yeni sistemi kurmakta sağlayacağı faydayı vurgulayan Pankin ““Dijital para birimlerinin ve blokzincirinin hızlı gelişimini hesaba kattığımızda, uluslararası ödemelerin tamamen yeni bir teknolojik temelde oluşturulabileceği açıktır.” dedi.

Pankin, gerçekleşecek bu gelişmenin yalnızca “jeopolitik gerçekliğe” değil aynı zamanda “ödeme yöntemlerini modernleştirme ihtiyacına” da bir yanıt olacağını ifade ederek, bu yeni ödeme sisteminin tekel olmayan bir alternatif olacağını vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen yıl sonunda Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılabileceğini açıklamıştı. Rus yetkililer ise geçtiğimiz ay Kremlin Sözcüsü ve Dışişleri Bakanı aracılığıyla ABD’ye yaptırım gücü veren Batı kontrollü ödeme sistemlerine alternatif sistemler geliştirmek için diğer ülkelere çağrı yapmıştı.

Kaynak: Ekohaber, Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir