Süveyş Kanalı’nı kapatan geminin küresel ticarete verdiği zarar gün geçtikçe artıyor

Panama bandıralı konteyner gemisi The Ever Green’in şiddetli rüzgar ve kum fırtınası sebebiyle Süveyş Kanalı’nda kontrolden çıkarak sürüklenmesi, ardından kanalı her iki yönde kapatmasıyla başlayan kriz derinleşiyor.

Japon Shoe Kisen’ın sahibi olduğu Tayvanlı Evergreen Marine adlı şirket tarafından işletilen Ever Given, dört futbol sahası uzunluğuyla dünyanın en büyük konteynır gemileri arasında yer alıyor. 200 bin tonluk, 20 bin konteyner taşıma kapasitesine sahip geminin sıkışması, Süveyş Kanalı’ndan geçmeye çalışan diğer gemilerin büyük geri dönüşlerine neden oluyor. Onlarca gemi yaşanan kaza nedeniyle yoluna devam edemezken, dünya deniz ticareti zor günler yaşıyor. Gemilerin yollarına devam edememesi nedeniyle günlük zarar 9,6 milyar doları bulurken, petrol fiyatları yükseliyor

KANALIN AÇILMASI HAFTALAR SÜREBİLİR

Denizcilik firması Lloyd’s List,  kanalın batıya giden trafiğinde günde kabaca 5,1 milyar Dolar ve doğuya giden günlük trafiğinde yaklaşık 4,5 milyar Dolar değerindeki mallarla yüklü gemilerin geçtiğini belirtti. Ancak uzmanlar, kurtarma çabalarına rağmen, gemiyi kaldırmanın haftalar alabileceğini söyledi. 

SÜVEYŞ KANALI KÜRESEL TİCARETİN YÜZDE 12’SİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Afrika’yı Orta Doğu ve Asya’dan ayıran kanal, dünyanın en yoğun ticaret yollarından biri ve toplam küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sine ev sahipliği yapıyor. Taşınan ürünlerin arasında, petrol ile birlikte büyük ölçüde giyim, mobilya, imalat parçaları ve araba parçaları gibi tüketici ürünleri yer alıyor. Öte yandan, son on yılda küresel ticaret genişledikçe konteyner gemilerinin boyutları neredeyse iki katına çıktı ve bu durum sıkıştıklarında onları kurtarma işini çok daha zor hale getirdi.

160’TAN FAZLA GEMİ BEKLİYOR

Lloyd’s List firmasının verilerine göre kanalın her iki ucunda bekleyen şu anda 41 dökme yük gemisi ve 24 petrol tankeri olmak üzere 160’tan fazla gemi var. 
Lojistik sağlayıcısı OL USA başkanı Alan Baer, ​​”Her gecikme günü için, gecikmeleri telafi etmenin iki gün süreceğini düşünüyorum. Şimdiye kadar geçen üç gün altı günlük süregelen gecikmelere yol açıyor. Karaya oturmuş gemi, tüketici ürünleri yüklü binlerce konteyneri geciktirmenin yanı sıra, ihracat için gerekli olan boş konteynerleri de bağladı” dedi. 

PETROL FİYATLARI AYNI GÜN YÜZDE 7 ZAMLANDI

Diğer taraftan, petrol analiz firması Vortexaş 13 milyon varil ham petrol taşıyan on tankerin gemideki gecikmeden etkileneceğini ve petrolün Avrupa’ya yolculuğunun 15 gün uzayacağını belirtti. Bu nedenle petrol fiyatlarında belli bir miktarda yükselme olacağı aktarıldı. Geminin kanalı kapatmasından bir gün sonra hali hazırda petrol fiyatlarına yüzde 7 zam geldi. 

İKİ HAFTALIK KAPANMA 2 MİLYON METREKÜP LNG SEVKİYATINI DURDURABİLİR

Rystad Energy Doğal Gaz ve Elektrik Piyasaları Başkanı Carlos Torres Diaz, yaptığı açıklamada, Avrupa’da artan hava sıcaklıklarıyla doğal gaz talebinin azalmaya başladığını ancak kıtada düşük yer altı depolama seviyelerini yenilemek için sürekli LNG ( sıvılaştırılmış doğalgaz) tedarikine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Süveyş Kanalı’ndan haftada ortalama 5 geminin geçtiğini ifade eden Diaz, “2 haftalık bir kapanma yaklaşık 2 milyon metreküp LNG’nin Avrupa’ya teslimatını erteleyebilir. En kötü senaryo olan 4 haftalık bir kapanmada ise yaklaşık 4 milyon metreküpün teslimatı gecikmiş olacak.” bilgisini paylaştı.Diaz, güzergâhın bir hafta içinde geçişlere hazır duruma gelmesi halinde dahi kanalı geçmek için uzun bir gemi kuyruğu oluşacağını söyledi.Bu nedenle güzergahın normal akışına dönüşünün zaman alacağını ifade eden Diaz, “Dahası, bu rotanın açılması ne kadar uzun sürerse, gemi kuyruğu da o kadar uzun olacaktır.” diye konuştu.

ACİL DURUM PLANLARI

Kurtarma yetkilileri, Covid-19 salgınının hâlihazırda zarar verdiği küresel tedarik zincirlerine bir başka darbe olarak gelen tıkanıklığın  günler hatta haftalarca sürebileceğini söyledi. Bazı şirketler, yüksek değerli ve geciktirilemeyecek ürünlerinin yedeklerini müşterilerine trenlerle yollama planı yaptılar. Maersk ve Hapag-Lloyd adlı iki büyük nakliye şirketi ise Süveyş Kanalı’ndan kaçınmak için alternatif seçenekler aradıklarını duyurdu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir