TOPKURULU: YURT DIŞINA SERMAYE ÇIKIŞLARI DURDURULMALI

Hafta içinde PPK toplantısından çıkan 200 baz puanlık haftalık politika faizi artışı sonrası, TCMB Başkan’ı Naci Ağbal görevden alınıp yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirilmişti. Söz konusu değişiklikten sonra yaptığımız özel haberde yeni başkan Sn. Kavcıoğlu’nun ” faiz artışından vazgeçmemiz gerekir” fikrini savunan yazısı ile kendisini tanıtmış ve görevinde başarılar dilemiştik.

Bu bağlamda, uluslararası sermayenin, yüksek faiz oranlarından yararlanarak ülkemize geçici anlamda girişini savunmadığımızı ve kur sisteminin de revize edilmesi gerektiğini söylemiştik. Yeni görevlendirmenin de bu ihtiyaca uygun biçimde olduğunu düşünmekteyiz.

Bugün Asya’da piyasalar açıldıktan sonra USD/TRY kurunun 8.40 seviyelerinde işlem görmeye başladığı gözlemlendi. Türkiye, kendi ihtiyaçlarına uygun olan politikalara geçiş yapacağının sinyalini verdikten hemen sonra böyle bir yükselişin olması tesadüfi değildir.

TCMB’nin hızlıca önlem alması gerekmektedir. Gerekirse yurt dışına sermaye çıkışları geçici olarak durdurulmalıdır. Ülkemizi küresel sıcak para rantçılarının yüksek faiz talepleri altında ezdirmeyeceğiz. Genel yayın yönetmenimiz Hakan Topkurulu’nun konu ile ilgili twitter’dan yaptığı açıklamalar da şu şekilde;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir