YORUM HABER: HİNDİSTAN KRİPTO PARAYI YASAKLIYOR

Reuters’e konuşan Hindistan hükümet yetkilisi, Hindistan’ın kripto para bulundurulmasını, ihraç edilmesini, madenciliğini ve ticaretini yasaklayacağını duyurdu. Elinde kripto para bulunduranlara 6 ay süre verilecek ve bu süre içinde kripto paralarını başka para birimlerine çevirmeleri istenecek, aksi halde cezai yaptırım uygulanacak.

Alınan önlem, Ocak ayında Hindistan hükümetinin açıkladığı planla da uyumlu. Hükümet, yerel dijital paranın geliştirilmesi çalışmaları kapsamında “özel sanal paraların” yasaklanması gerektiğini söylemişti.

Hükümet yetkilisi, özel kripto para yasaklanırken, blokzincir teknolojisinin gelişmesini destekleyeceklerini söyledi.

Henüz Hindistan Maliye Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/uk-india-cryptocurrency-ban/india-to-propose-cryptocurrency-ban-penalising-miners-traders-source-idINKBN2B60QP

EKOPOLİTİKA YORUMU

Blokzincir, dijital para transferlerinin güvenli şekilde yapılabilmesi için kullanılan teknolojik yöntem. Hükümet yetkilisinin hükümetlerden bağımsız olan özel dijital paralarla, bu teknolojiyi birbirinden ayırarak yorum yapması belirleyici. Açıklama, dijital para teknolojisinin geliştirilmesini ve bunun hükümet kontrolüne alınmasını içeriyor.

Dijital paralarla ilgili bu yaklaşım Çin, ABD ve AB gibi dünyanın yapı ve işleyiş bakımından farklı ekonomileri tarafından da bir süredir ciddi şekilde dillendiriliyor. Atılan somut adımlar da var. En son, Ekonomik Reform Paketi’nin açıklanmasıyla Türkiye de bu alana gireceğini bir devlet politikası olarak ilan etti. Paket ile ilgili yapılan açıklamada dijital paraya dair yapılacak çalışmalar “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.” şeklinde Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla duyurulmuştu.

Önümüzdeki süreçte yerel dijital paraların geliştirilmesi ve özel kripto paralara yasal düzenlemeler getirilmesi uygulamalarını arka arkaya göreceğiz. İşin ilginç yanı, bu uygulamalar muhtemelen devlet fark etmeksizin gerçekleşecek. Serbest piyasa ekonomisini daha çok savunanlarda da devletin ekonomiye daha çok müdahil olduğu ülkelerde de kripto paralar için yasal düzenlemeler yapılacak. Tabii bazılarında daha çok dirençle karşılaşacak. Özellikle ABD’de bazı çevreler bu düzenlemelere güçleri yettiğince direnebilir ama bunun etkili olacağı henüz söylenemez çünkü Hazine Bakanı gibi önemli isimler kripto paraya karşı açıklamalar yapıyor. Bu süreçte en fazla sancıyı ABD’de izleyebiliriz. Yine de Hindistan gibi bugün hükümetin tüm ülkede neoliberal politikalar uygulamaya çalıştığı bir ülkede bile kripto paranın bulundurulmasının dahi yasaklanacak olması önemli bir gelişme. Tüm dünyada kripto paralarla ilgili düzenlemeler arka arkaya geldiğinde tek başına bir ya da birkaç ülkenin ya da onların içindeki özel kripto para taraftarlarının buna direnebilmesi zor görünüyor.

Tabii ki bu bir yatırım tavsiyesi asla değildir. Konumuzun onunla uzaktan ya da yakından ilgisi yok. Amacımız dünyadaki gelişmeleri öngörmeye çalışmak ve buradan Türkiye’ye dair öneriler geliştirmektir. O öneri de şudur, Türkiye dijital para altyapısının oluşturulacağına dair önemli bir açıklama yapmıştır. Bunu oluştururken tabii ki kripto paralarla ilgili düzenlemeler yapmaya mecburdur. Dijital paranın kullanımı dış ticaret politikalarıyla birleştirildiğinde, Türkiye’nin bugün “rezerv para” olan dolara bağımlılığını dünyadaki diğer ülkelerle birlikte azaltacağı ve Ekonomik Reform Paketi’nde de tanımlanan “dış şoklara” daha duyarlı hale geleceği açıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir