İRAN’LA TURİZMDE İŞBİRLİĞİ İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, Türkiye ile İran’ın turizmde büyük cazibelere sahip olduğunu belirtti.

YORUM-HABER

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre Ferazmend, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu ile bir araya geldiği toplantıda “Türkiye ile İran’ın ikinci bir demiryolu hattı kurması gerektiğini belirterek, “İki hat üzerinden ülkelerimiz arasında rahat çalışabiliriz. Hatta Türkiye, İran, Afganistan demiryolu bağlantısı sağlandı. Yakın gelecekte İstanbul, Tahran, İslamabad demiryolu açılışı yapılacaktır” dedi. Türkiye ile İran’ın başta enerji, petrokimya ve demir çelik sektörü olmak üzere çok çeşitli alanlarda ticareti olduğunu söyleyen Ferazmend, şunları söyledi:

“İran’a gelen bir turistin Türkiye’ye; Türkiye’ye gelen bir turistin de devamında İran’a gidebilmesiyle ilgili bir program planlanıyor. İran ve Türkiye turizm açısından büyük ve güzel cazibelere sahip. İki ülkenin turizm işbirliği hem Avrupa hem Asya’daki turistler için çok cezbedicidir.

Türkiye ile İran’daki turizm kurumları çeşitli toplantılar yapıyor, ortaklık belgeleri imzalandı. Kararlaştırılan programlardan birisi 2021 Türkiye-İran Kültürel Yılı ilan edilmesiydi. Ama koronadan dolayı gecikti. Ortak kültürü ve turizmi destekleme programları söz konusuydu.

Turizm paketleri belirlenmişti. İran’a gelen bir turistin Türkiye’ye; Türkiye’ye gelen bir turistin de devamında İran’a gidebilmesiyle ilgili bir program planlanıyordu. İran ve Türkiye turizm açısından büyük ve güzel cazibelere sahip.

İki ülkenin turizm alanındaki iş birliği hem Avrupa hem Asya’daki turistler için gerçekten çok cezbedicidir. Tür iye olan ekonomik ilişkilerimizin azalışları tekrar artacaktır, biz buna inanıyoruz.

Korona bize şunu öğretti yeni imkânlar yeni yollar özellikle komşularımızla bize açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir