Çip krizi ve çipin stratejik önemi

Yorum Haber-Tedarik sıkıntısı nedeniyle üretim programında bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldıklarını belirten Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, 15-22 Mart tarihleri arasında Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretime kısa bir süreliğine ara verileceğini duyurdu.

Otomotiv endüstrisi, elektronik bileşen eksikliğinden dolayı küresel bir tedarik sorunuyla karşı karşıya. Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını belirterek, “En son teknolojileri kullandığımız Oyak Renault Otomobil Fabrikalarında, yaşamakta olduğumuz küresel kaynaklı elektronik bileşen tedarik sıkıntısı nedeniyle üretim programımızda değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Oyak Renault olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretime kısa bir ara vereceğiz. Tedarik sorununun üretime etkilerini azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çevik ve esnek üretim kabiliyetimizle, dış kaynaklı krizlerin etkilerini en kısa sürede aşarak üç vardiyada çalışmaya devam edeceğiz.”

Ekopolitika Yorumu:  Hemen hemen tüm elektrik elektronik sektörlerde, akıllı sistemlerde bulunan; uçaklardan, kalemlere kadar irili ufaklı tüm nesnelerde kullanılabilen çipler günümüzün stratejik ürünleri arasında yer almaktadır. Üretim atılımının konuşulduğu bu günlerde çip üretiminin yerli olarak yapılması zorunludur. Çip üretim kabiliyetine sahip olan ülkemizde, şirketlerimizin ve üniversitelerimizin iş birliği ve gereken durumlarda yurt dışı ortaklıklar ile bu sorunu köklü olarak çözebileceğimize inanıyoruz. Çip sorununun ülkeler arasında silah olarak kullanılma durumunu da göz önünde tutmakta fayda olduğu kanaatindeyiz. Nasıl ki ülkemize İHA/SİHA parçaları, tank motoru yabancılar tarafından satılmıyorsa yani üstü kapalı bir ambargo uygulanıyorsa aynı durum ileride çip tedariğinde de söz konusu olabilir.  Ayrıca çip arzının sınırlı olması nedeniyle zengin batı ülkeleri fazla sayılarda çip tedarik ederek diğer ülkelerin üretimlerini sekteye uğratabilir.

Haberimizde görüldüğü üzere ithalat bağımlılığımız üretimdeki en büyük engeldir.  Üreten Türkiye için üretimin önündeki tüm engellerin kaldırılması şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir