HABER – YORUM: GÜNÜN GÖREVİ PLASTİK HAM MADDESİNDE ARZI ARTTIRMAK

Plastik Sanayicileri Vakfı’nın (PAGEV) 24 Şubat’ta düzenlediği ve 500’ün üzerinde sanayicinin Zoom üzerinden katıldığı ‘Hammadde Fiyatlarındaki Astronomik Artış ve Çözüm Önerimiz’ başlıklı toplantıda ham maddedeki artışın üretim tesislerini yangın yerine çevirdiği, üretim, istihdam ve ihracatı tehdit ettiği vurgulandı.

Gıda ambalajından, plastik ipliklerle dokunan kıyafetlere, temizlik malzemeleri ambalajından ayakkabıya, içecek şişelerinden mutfak eşyalarına, otomotivden oyuncağa kadar onlarca alanda tüketicinin hayatına direkt etki eden plastik ürünlerle, ham maddedeki zamların enflasyonu körüklediğine dikkat çekildi.

DAR GELİRLİNİN ÇARŞI PAZARDAN ALDIĞI KIYAFET PLASTİK İPLİKTEN DOKUNUYOR

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in konuya ilişkin sorularını yanıtlayan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücretlinin, dar gelirlinin çarşı pazardan aldığı kıyafet plastik iplikten dokunuyor, ayakkabının tabanı, yüzeyi vinil plastik, bunların maliyetinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Spor ayakkabıda bu oran yüzde 50’ye çıkıyor. Makarna maliyetinin yüzde 16’sı plastik ambalajı, dolayısıyla ambalajın fiyatı yüzde 100 arttığında; makarnaya da aynı oranda zam geliyor. Plastik kaptaki yağlarda, deterjanlarda, içeceklerde de durum böyle.”

BU RAKAMLAR BİZE FİYATLARINI, MALİYETTEN BAĞIMSIZ ARTIRDIKLARINI KANITLIYOR

Eroğlu, 2018 yılında petrol 60 dolarken, PVC’nin tonunun bin dolara satıldığını, bugün petrol yine 60 dolar olmasına karşın PVC fiyatının 1.800 dolara çıktığına dikkat çekti. Düşük yoğunluklu polietilenin ton maliyetinin 950 dolar olmasına karşın satış fiyatının yüzde 155 artışla 2 bin 300 dolara yükseldiğini belirten Eroğlu, “Bu rakamlar da bize fiyatlarını, maliyetten bağımsız artırdıklarını kanıtlıyor” diye konuştu.

750’YE YAKIN FABRİKA ÜRETİMİNİ YA DURDURDU YA YAVAŞLATTI

“750’ye yakın fabrikanın üretimini durdurduğunu ya da yavaşlattığını ifade eden Yavuz Eroğlu, şöyle konuştu:

İşsizlik kapıda. Ayrıca sanayicimizin ham madde alacak parası kalmıyor, işletme sermayesi her gün biraz daha eriyor. Ham madde fiyatı ortalama yüzde 100’ün üzerinde arttı. Elindeki parayla dün 100 kilo ham madde alabilen firmanın parası şimdi 50 kiloya yetmiyor.

ACİL İKİ ÖNLEM İSTEDİK

Sanayicinin yaşadığı bu sorunun dar gelirli vatandaş başta olmak üzere ekonomiye enflasyon artışı, işsizlik olarak yansıdığını anlatmak üzere Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüştüklerini belirten Yavuz Eroğlu, acil iki önlem istediklerini söyledi. Eroğlu, şunları dedi:

“Birincisi devletin ithal ham madde üzerindeki vergi, kota, gözetim gibi uygulamaları geçici olarak askıya almasını talep ettik. Ayrıca kartel yapıların zam balonu sönene kadar PETKİM’in ihracat yapmayıp üretimini sadece iç piyasaya yönlendirerek, yurtiçi piyasadaki ham madde sorununun çözümüne katkı sunması gerektiğini söyledi.

EKOPOLİTİKA YORUMU

Haberimizde görüldüğü üzere plastik ham maddesi pek çok üretim materyalinde önemli bir yer tutmaktadır. Stratejik önemdeki bu maddenin üretilmesi ve fabrikalara sunulması planlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca bu ürünün plansız ihracatının ülkemiz ekonomisine yarardan çok zararı olmaktadır. Çünkü ülkemizdeki üretimi sekteye uğratmaktadır. Nihai amaç ürünün arzını artırıp yani yeteri kadar ham madde üretecek tesisleri kurup hem yurt içi talebi karşılamak hem de ihracat yapmak olmalıdır. Türkiye Varlık Fonu’nun petro kimya tesisi kurma planının olduğu kamuoyuyla paylaşılmıştır. Türkiye petro kimya yatırımı yapacak güçtedir. Bu tesis için gerekli teknolojiye, alt yapıya, yetişmiş insan gücüne, teknolojiye sahiptir. EKOPOLİTİKA ekibi olarak plastik ham maddesi üretiminin artırılması konusunda kısaca ülkemize yeni Petkimler kazandırılması konusunda artık harekete geçilmesini talep ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir