ABD’DEN TÜRK ALÜMİNYUMUNA ANTİ-DAMPİNG VERGİSİ

Dünya gazetesinin haberine göre ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin de içlerinde olduğu 18 ülkeye alüminyum levha ticaretinde anti-damping vergileri uygulamayı kararlaştırdı.

Habere göre “Türkiye’den Teknik Alüminyum Sanayi A.Ş.’ye yüzde 13,56, Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret’e yüzde 2,02 ve diğer tüm ihracatçılara yüzde 4,85 anti-damping vergisi uygulanacak.”

“Anti-damping vergisi uygulanacak 18 ülke, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Brezilya, Hırvatistan, Bahreyn, İtalya, Romanya, Sırbistan, Umman, Güney Afrika, Güney Kore, Slovenya, İspanya, Tayvan ve Türkiye.” olacak. Bunun yanında en yüksek verginin de %49-%243 arasında Alman şirketlerine uygulanması kararlaştırıldı.

Aynı zamanda euronews’in haberine göre geçen yıl Mart ayında Avrupa Çelik Derneği (EUROFER) Türkiye’nin damping yaptığı iddiasıyla AB Komisyonu’na şikayette bulunmuş ve AB Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlerle ilgili soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonunda bazı Türk firmalara %4,8 ile %7,6 arasında anti damping vergisi uygulanmıştı.

Anti-Damping Vergisi Nedir?

Anti-damping vergisi yerel endüstrileri yabancı ihracatçıların haksız ticaret uygulamalarına karşı korumak için uygulanan bir vergi. Bu açıdan en büyük serbest piyasa ekonomilerinin de yerel şirketlerin rekabet gücünü korumak adına, korumacı önlemlere başvurduğunu söyleyebiliriz.

Kaynaklar: Dünya Gazetesi , Euronews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir