KİT’LER YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardında açıklama yaptı. Konuşmasında kamu iktisadi teşebbüslerine ilişkin Erdoğan,

“Kamu iktisadi teşebbüslerini gerekiyorsa yeniden yapılandırarak daha verimli ve rekabetçi hale getiriyoruz.” dedi.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri Ekonominin Yıldızı Olacak

Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği üzere önümüzdeki dönemde KİT’lerin ekonomideki rolü çok daha fazla artacaktır. Zaten bu durumun sinyalleri gerek büyüme rakamlarında, gerek üretim verilerinde görülmektedir.

Üretim ekonomisi rotasına giren Türkiye’de hem özel sektöre hem kamu sektörüne ihtiyacımız olduğu, her iki sektörünün de yapacağı çok iş olduğu ortadadır. Bu yüzden de KİT’lere ekonomide daha büyük roller verilmesi son derece mantıklıdır. Ülkemizdeki başat KİT’ler incelendiğinde bu KİT’lerin üretimi artırdığı, teknolojik yenilikler getirdiği, alt üretici olarak özel sektörle iş birlikleri yaparak özel sektöre de yetkinlikler kazandırdığı görülmektedir. Bu sayede özel sektörün üretim kapasitesini ve kabiliyetini artırdığı artık tüm kesimlerce kabul edilmektedir. Kısaca KİT’lerin ekonomide etkin olması özel sektörü de olumlu etkilemektedir. Bu durumu bizzat ülkemizin önde gelen iş adamları da ifade etmektedir.

KİT’lere ilişkin ekonomi dünyasında, siyasette ve bürokraside olumlu havanın esmesi son derece sevindiricidir. Ekopolitik olarak bu konudaki gelişmelerin takipçisi olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir