KARSAN’IN OTONOM ARAÇ BAŞARISI

Otonom Atak Electric’in tanıtım toplantısında konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, “Toplu taşıma araçları binek araçların aksine güzergahları belli araçlardır. Bu nedenle, binek otomobillerin aksine ‘otonom dönüşümü’ toplu ulaşım için çok daha hızlı olacak. Biz, otonomun toplu taşıma araçları için 15-20 yıl önden gideceğine inanıyoruz. Yerli bir markanın yüzde 100 elektrikli araç üretmesi ve bu araçların dünya devlerinin oyun sahasında iddialı şekilde büyümesi ülkemiz açısından çok önemliydi” ifadelerini kullandı.

Yerli Metrobüsümüz Geliyor

Yaklaşık iki yıl gibi kısa sürede 30 farklı Avrupa şehrinde elektrikli Jest Electric ve Atak Electric modellerinde 200 adede yakın satış yaptıklarını belirten Karsan CEO’su, “Şimdi de sıra Otonom Atak Electric’te” diye konuştu. Otonom Atak Electric’in ülkemizde metrobüs olarak kullanılan sekiz metre alanında talebi karşılayacak en ideal model olduğunu belirten Okan Baş, “Pazarda bu alanda bir fırsat gördük ve hızlı hareket ettik. Bu alanda ADASTEC gibi yine yüzde 100 yerli bir şirketle işbirliği yapmamız ayrı bir gurur vesilesi. Şu anda Amerika ve Avrupa’da bu boyutlarda Seviye 4 otonom araç üreten başka bir marka yok. Bu noktada, dünyada bir ilkiz. İlk siparişimizi Romanya’dan aldık ve önümüzdeki günlerde teslim edeceğiz. Aracımız, ABD’de Michigan’da bulunan bir üniversite içerisindeki gerçek rotada da kullanıma geçerek kampüs içinde öğrencileri taşımaya başlayacak. Otonom Atak Electric için hedef pazarımız ise Kuzey Avrupa” bilgisini verdi.

Yerli Yazılım ADASTEC CEO’su Ali Ufuk Peker ise, “Karsan işbirliğimiz sayesinde otonom araç yazılım platformumuzu toplu taşıma sektörünün kullanımına sunduk. Geliştirdiğimiz Otonom Sürüş Yazılımı ile belirli rotalarda çalışan tam boyutlu ticari araçlar, operasyonlarını tamamıyla sürücüsüz olarak gerçekleştiriyorlar. Yazılım platformumuz bulut ortamında otonom araç filosunun sürekli ve güvenli olarak işletilmesini sağlıyor. Yazılım platformumuzun mobil uygulamaları otonom araç ile ilgili bilgilere yolcuların ve filo yöneticilerinin anında erişimini sağlıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir